Małgorzata Tułowiecka: żaden z kandydatów na głos II linii metra nie zadowoli wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 13:14
Audio
  • Małgorzata Tułowiecka o współczesnej polszczyźnie i plebiscycie na głos II linii metra (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Honorata Zapaśnik opowiada o metrze w Meksyku, największym w Ameryce Łacińskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Małgorzata Tułowiecka, jedna z kandydatek na głos II linii metra
Małgorzata Tułowiecka, jedna z kandydatek na głos II linii metraFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Ludzie muszą dyskutować, spierać się. Przecież jak obsadzane były ważne role w filmach, typu Kmicic czy Oleńka, zawsze bardzo wielu ludziom nie podobały się te wybory - mówiła w Jedynce Małgorzata Tułowiecka, kandydatka w plebiscycie na głos II linii metra.

Od 20 lat w radiowej Jedynce Małgorzata Tułowiecka opowiada wraz z wybitnymi językoznawcami w cyklu "100 sekund polszczyzny" o naszej ojczystej mowie. Nic dziwnego, że przez wielu nazywana jest "radiową panią od języka polskiego". - Jeżeli zwracam komuś uwagę, to staram się to robić dyskretnie i nie na forum publicznym. Jednocześnie uważam, że powinnam to robić. Chyba właśnie tego oczekują ode mnie także słuchacze - stwierdziła w "Czterech porach roku" pomysłodawczyni Dnia Dobrej Polszczyzny.

>>>Wybierz głos, który będzie czytał nazwy stacji II linni metra - GŁOSUJ>>>

Małgorzata Tułowiecka pełni również funkcję przewodniczącej Zespołu Języka w Mediach Rady Języka Polskiego. - Przyglądam się temu, jak dziennikarze mówią, w jaki sposób prowadzą rozmowy. Błędy są oczywiście ważne, ale często równie ważny jest stosunek do rozmówcy. Uważam, że każdy dziennikarz powinien szanować swojego rozmówcę, bez względu na to, kim ta osoba jest. Tego właśnie oczekuję, tak samo jak tego, żeby dziennikarze poprawnie posługiwali się polszczyzną i mieli coś do powiedzenia - tłumaczyła kandydatka na głos II linii metra.

Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Weź udział w plebiscycie >>>

Zdaniem Małgorzaty Tułowieckiej, głos identyfikuje ludzi niczym odciski palców. - Wszyscy znają powiedzenie "Jak cię widzą, tak cię piszą". W naszej redakcji językowej już dawno zmieniliśmy je na "Jak cię słyszą, tak cię piszą". I rzeczywiście coś w tym jest, że oceniamy ludzi po tym jak mówią. Przez to jak mówimy sprzedajemy również siebie. Wiedzą o tym najlepiej wszyscy ci, którzy pracują w radiu - podkreślała laureatka Złotego Mikrofonu i tytułu Mistrza Mowy Polskiej.

''Organizatorami plebiscytu na głos II linii metra są Polskie Radio i warszawski ratusz. Obok Małgorzaty Tułowieckiej inni kandydaci to: Krystyna Janda, Danuta Stenka, Marzena Wyczółkowska, Andrzej Matul oraz Maciej Gudowski.

Regulamin konkursu na najlepszy głos czytający stacje II linii metra >>>
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 13 października i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem SMS lub strony internetowej radiowej Jedynki .

Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Jakie przypadki używania polszczyzny w przestrzeni publicznej najbardziej denerwują Małgorzatę Tułowiecką, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg,tj

Czytaj także

Gudowski głosem II linii metra?: przeczytałem nazwę stacji, a realizator złapał się za głowę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 13:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Matul ma głos na miarę II linii metra?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:34
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka: głos to jedno z najważniejszych narzędzi. Są głosy, do których lgną uszy słuchacza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:25
rozwiń zwiń