Prawniczka: 90 proc. informacji w BIK to tzw. informacje pozytywne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 12:50
- Tzw. informacje pozytywne to informacje o właściwie regulowanych zobowiązaniach wobec banków - wyjaśniła w radiowej Jedynce radczyni prawna Agnieszka Marzec.
Audio
  • 90 proc. informacji w BIK to informacje pozytywne (Cztery pory roku/Jedynka)
Prawniczka: 90 proc. informacji w BIK to tzw. informacje pozytywne
Foto: sxc.hu/public domain

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja utworzona przez banki oraz Związek Banków Polskich w celu wymiany informacji o zobowiązaniach kredytowych kredytobiorców. Ta wymiana następuje pomiędzy bankami, instytucjami upoważnionymi do udzielania kredytów, a więc spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowym oraz innymi instytucjami kredytowymi, które w rozumieniu prawa bankowego oznaczają instytucje kredytowe z obszaru Unii Europejskiej.
- BIK gromadzi informacje o wszystkich otwartych, aktualnych, zobowiązaniach kredytobiorców wobec banków i instytucji upoważnionych do udzielania kredytów (...) Według naszych statystyk, 90 proc. informacji, które znajdują się w naszej bazie danych to są tzw. informacje pozytywne, czyli informacje o właściwie regulowanych, spłacanych należnościach wobec banków - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" prawniczka Agnieszka Marzec z BIK.

Raz na pół roku osoba zainteresowana swoją historią kredytową może wystąpić do BIK i uzyskać tzw. informację ustawową, czyli informację o wszystkich danych zgromadzonych na jej temat w Biurze. - Można wysłać do BIK zwykły list polecony, można odwiedzić Centrum Operacyjnej Obsługi Klienta w Warszawie lub pobrać wniosek ze strony internetowej - wyliczyła radczyni.
A co jeśli - naszym zdaniem - informacja na nasz temat zamieszczona w Biurze Informacji Kredytowej nie jest zgodna z prawdą? - Wówczas należy udać się do banku, który taką informację przekazał do Biura - wskazała Marzec.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt nie dla emeryta

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 09:00
W kolejnej audycji z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" słuchacz Jedynki skarży się, że z powodu wieku nie udzielono mu kredytu w banku, którego jest wieloletnim klientem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z kredytem. Prawnik nie zawsze pomoże, trzeba czytać umowy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 07:00
- Z prawnikiem jest jak z dentystą. Chodzimy do niego, by nas zęby nie bolały, czyli w ramach kontroli. Natomiast prawnik nie jest po to, by ratować, gdy toniemy, bo wtedy już nie można pomóc - mówi adwokat Małgorzata Supera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skradziony dowód osobisty? Zgłoś to w banku!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:03
Słuchaczowi skradziono dowód osobisty. I mimo, że zgłosił kradzież na policję, oszust posłużył się dokumentem, by wziąć kredyt. Jak możemy się chronić przed konsekwencjami takich zdarzeń?
rozwiń zwiń