Marzena Wyczółkowska i jej radiowy głos w II linii metra?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 10:30
Audio
  • Marzena Wyczółkowska, kandydatka na głos II linii metra o pasji jaką jest dziennikarstwo radiowe (Cztery pory roku/Jedynka)
Marzena Wyczółkowska
Marzena WyczółkowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Praca w Polskim Radiu jest szczytem jej dziennikarskich marzeń. - Kiedy dostałam propozycję, to był dla mnie tak ogromny szok - wspominała w Jedynce Marzena Wyczółkowska. Dziś redaktorka, która przygotowuje i czyta serwisy informacyjne Jedynki ma szanse zostać głosem II linii metra.

Dziennikarka, jeśli wygra plebiscyt organizowany przez Polskie Radio i warszawski ratusz, będzie głosem II linii metra i będzie czytała nazwy stacji.

"Tu Warszawa, wiadomości Polskie Radio”, kiedy Marzena Wyczółkowska wypowiadał te słowa na antenie Polskiego Radia - kiedyś od nich rozpoczynał się serwis informacyjny - za każdym razem przypominała sobie scenę z filmu "Pianista". - Zaraz po wyzwoleniu ludzie stają pod szczekaczkami i słyszą nie niemiecki głos, a słowa: "Tu Polskie Radio z Warszawy" i są tacy szczęśliwi - wspominała, nie kryjąc przejęcia, kandydatka Jedynki na głos II linii metra. Gdy wypowiadała podobną frazę kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny, czuła się niezwykle zaszczycona.

- Nawet nie marzyłam, by tu pracować, bo sądziłam, że to nie możliwe. Tradycja, tyle wybitnych nazwisk, to był niedościgniony wzór - opowiadała w audycji "Cztery pory roku" dziennikarka. Dziś Marzena Wyczółkowska stała się jedną z tych postaci Polskiego Radia, które stanowią o jego charakterze.

Serca słuchaczy zdobyła szczególną umiejętnością budowania przekazu na emocjach, okazywaniu ich, gdy wymaga tego czytana informacja. - Melodią głosu, tembrem staram się kłaść nacisk na to, co najważniejsze albo zabawne - opisywała. Dziennikarka nie zapomina jednak, że podanie pewnych wiadomości wymaga chłodnego dystansu. - Ten głos musi być jak najbardziej biały, nie wolno bawić się w żadne melodyjki głosowe, czy inne ozdobniki; tylko czysty przekaz trudnych informacji - nakreślała charakter swojej pracy Wyczółkowska.

Redaktor serwisu informacyjnego radiowej Jedynki, gdy dowiedziała się przed laty, że otrzymała pracę w Polskim Radiu nie potrafiła uwierzyć w swoje szczęście. - Pamiętam, że siedziałam w samochodzie patrząc na napis nad wejściem do budynku: "Polskie Radio" i nie docierało do mnie, że będę pracować w takiej instytucji - wspominała. Równie niezwykłym wydarzeniem, jest dla niej zaproszenie do wzięcia udziału w plebiscycie na głos II linii metra. - Na pierwszej linii pan Ksawery Jasieński - głos legenda. Sam udział w plebiscycie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Tym bardziej, że jestem mieszkanką Pragi - mówiła Marzena Wyczółkowska.

Jak ta popularna wśród słuchaczy Jedynki prażanka czyta nazwy stacji II linii metra możesz posłuchać i zagłosować na nią tu >>>


''

Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Weź udział w plebiscycie >>>

Polskie Radio i warszawski ratusz organizują plebiscyt na "głos" czytający stacje II linii metra. Wśród kandydatów są:  Krystyna Janda Danuta Stenka Małgorzata Tułowiecka Marzena Wyczółkowska , Andrzej Matul oraz  Maciej Gudowski .

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 13 października i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem  SMS lub  strony internetowej radiowej Jedynki .

Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

>>>  Regulamin konkursu na najlepszy głos czytający stacje II linii metra

Każdy dziennikarz radiowy i telewizyjny, który nagrywa na żywo miał na antenie wpadkę, której nigdy nie zapomni. Jaką historię z serii "ugotowana" wspomina Marzena Wyczółkowska? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Cztery pory roku" .

Rozmawiała Karolina Rożej.

(pkur/ag)

Czytaj także

Andrzej Matul ma głos na miarę II linii metra?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:34
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda "drogowskazem" w II linii metra?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 12:10
rozwiń zwiń