Historia polskich Żydów. Bezcenna lekcja o ogólnopolskim zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 17:22
W czwartek 23 października uczniowie każdej szkoły w Polsce mogli za pomocą transmisji internetowej, telewizyjnej i radiowej wziąć udział w specjalnej lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Audio
  • Alicja Szulc i Konrad Kwiatkowski o specjalnej lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich (Cztery pory roku/Jedynka)
Fragment wystawy w Muzeum Żydów Polskich
Fragment wystawy w Muzeum Żydów PolskichFoto: PAP/Jakub Kamiński

- Zależało nam na promocji przed planowanym na 28 października otwarciem wystawy stałej w naszym muzeum. Ta akcja to jedyna okazja, żeby dotrzeć do dużej grupy odbiorców i powiedzieć im o tym, kim byli polscy Żydzi. Ta wiedza jest bowiem cały czas bardzo mała. W naszych głowach zaświtało: mamy nowe technologie, wykorzystajmy je i zróbmy tę lekcję przez internet - tłumaczyła w Jedynkowych "Czterech porach roku" Alicja Szulc z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Lekcje były dwie; w pierwszej (od godz. 9.00 do 9.40) - skierowanej dla szkół podstawowych - poruszony zostanie temat obyczajowości, tradycji i kultury żydowskiej. Druga (od godz. 11.30 do 12.10) skupiła się natomiast na tożsamości polskich Żydów i będzie przeznaczona dla szkół ponadpodstawowych.

FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>

Obie lekcje pod hasłem "Opowieść o Żydach polskich" można było obejrzeć na stronach internetowych Muzeum Historii Żydów Polskich (www.polin.pl/lekcjanazywo), Narodowego Instytutu Audiowizualnego www.ninateka.pl/edu oraz Polskiego Radia. Dodatkowo transmisję z obu lekcji przeprowadziła TVP Historia, a pierwsza z nich została nadana również na antenie radiowej Jedynki.

- Internet umożliwia dotarcie w łatwy i szybki sposób do wielu odbiorców, ale z drugiej strony mieliśmy świadomość, że nie wszystkie szkoły są na to gotowe, bo bardzo różne jest ich zaplecze techniczne. Wtedy pojawił się pomysł, żeby zaprosić radio i telewizję - zdradziła Alicja Szulc.

Szkoły, które zdecydowały się na transmisję online, musiały dysponować jedynie dostępem do internetu i multimedialnym rzutnikiem. - Lekcja jest dostępna bezpłatnie i w najprostszy z możliwych sposobów. Wystarczy wejść na stronę, bez konieczności zakładania konta czy rejestracji. Prosimy tylko nauczycieli, który będą prowadzić te lekcje u siebie w szkole i chcą otrzymać stosowny certyfikat, żeby zostawili nam swoje dane kontaktowe w specjalnym formularzu na stronie naszego muzeum - wyjaśnił Konrad Kwiatkowski z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Lekcja, której można było słuchać na żywo w radiowej Jedynce została poprowadzona przez 13-letnich braci bliźniaków Andrzeja i Kamila Tkaczów. To młodzi aktorzy, którzy zagrali w filmie "Biegnij chłopcze, biegnij" o losach żydowskiego chłopca, który musiał ukrywać swoją tożsamość.

Serwis specjalny - II wojna światowa >>>

- Przed monitorami, ekranami telewizora czy radioodbiornikami będziemy mieli naprawdę młodych odbiorców, którym chcemy opowiedzieć coś ważnego. Bardzo długo zastanawialiśmy się jak to zrobić, żeby nie zamieniło się to w nudny wykład. Pojawił się pomysł, że fajnie byłoby zaprosić aktorów lub dziennikarzy, a najlepiej gdyby do dzieci mówili ludzie w zbliżonym do nich wieku - powiedziała Alicja Szulc.

Gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wystawę zabrali natomiast Maria Seweryn - aktorka i dyrektorka Och-Teatru w Warszawie oraz Maciej Orłoś - aktor i prezenter.

Patronem medialnym specjalnej lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich była radiowa Jedynka.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg,tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
pozarski2014-10-23 09:31 Zgłoś
Bardzo zdolni bracia blizniacy, a jeden z nich w Kamieniach na szaniec wystapil bo ma semickie rysy twarzy. Taki by sie nie uchowal za murami getta. Da sie rzec - ironia losu. "Kamienie na szaniec - Chłopiec o semickich rysach twarzy"

Czytaj także

Polacy i Żydzi. Tysiąc lat wspólnego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:00
– Chcieliśmy sprawdzić, ile pamiętają Polacy w miejscowościach, w których jeszcze przed wojną Żydzi stanowili nawet 70 procent mieszkańców – mówiła w Dwójce Zosia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich, które zorganizowało mobilną wystawę "Muzeum na kółkach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"NYT" zachwycony Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 13:11
Amerykański dziennik New York Times pisze o zbliżającym się otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Gazeta z uznaniem opisuje jak Polska czci pamięć Żydów.
rozwiń zwiń