Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:00
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
Audio
  • Reportaż "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracęFoto: Glow Images/East News

Wokół łuszczycy narosło wiele mitów. Do dziś pokutuje przekonanie, że można się nią zarazić i jest świadectwem zaniedbań w higienie osobistej. - Łuszczycą nie można się zarazić. Mam wrażenie, że dla większości osób wszystko, co jest na skórze i jest czerwone budzi lęk i obawę - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog, kierownik kliniki dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Wielu z naszych chorych zostało bardzo źle potraktowanych na basenie, u kosmetyczki, fryzjera, czy w jakimkolwiek innym miejscu i zamknęło się w sobie. Skoro tak się dzieje, to społeczeństwo nie widzi tej choroby, nie ma z nią kontaktu i jej nie zna, a następnie się jej boi - wyjaśnia Małgorzata Kułakowska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis".
Goście radiowej Jedynki zgodnie twierdzą, że nie należy zasłaniać zmian skórnych, a pokazywać je i nie wstydzić się choroby. - Tym większa będzie tolerancja, im więcej osób będzie odsuwało rękawy i będzie pokazywało zmiany. Niewątpliwie tym pierwszym jest najtrudniej, ale namawiam do zebrania w sobie odwagi i energii, by to uczynić - podkreśla prof. Lidia Rudnicka.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Na łuszczycę można zachorować w każdym wieku. Atakuje nie tylko skórę, ale i stawy. Chorzy maskują chorobę ubraniami, nawet w lato zakładają bluzy z długimi rękawami i długie spodnie. Mimo wielu akcji mówiących o tej chorobie, mało kto wie, że nie jest zaraźliwa.

Jedno jest natomiast pewne - łuszczyca budzi w społeczeństwie obrzydzenie. Nie potrafimy być tak empatyczni w tej sprawie jak np. Szwedzi. Tam chorzy bez obaw chodzą na basen i na plażę. A u nas?

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Jak żyje się ludziom z łuszczycą i z jakimi problemami muszą się zmagać? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej oraz dyskusji, która odbyła się w Magazynie Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia".

Rozmawiał Jerzy Zawartka.

(sm, pg)

Komentarze1
aby dodać komentarz
monika032014-10-28 11:36 Zgłoś
Ja jestem po szkole kosmetycznej i po kursach. W szkole ani na kursach, nie mówili o tym, że takim osobom nie można wykonywać zabiegów, tylko, że jeśli ktoś ma na twarzy to nie wykonuje się zabiegu na twarz, jeśli ktoś ma na dłoniach to nie można wykonywać zabiegów na dłonie itp., ale wiąże się to z tym, że można, naruszyć naskórek, i może być gorzej. Sama mam łuszczycę, która objawia się w skórze głowy, ale nigdy fryzjerka mnie nie wyprosiła z salonu, chodziłam na basen czy do kosmetyczki, mój kuzyn (13l) ma na rękach chodzi normalnie na basen. Myślę, że w salonach nie chcą wykonywać zabiegów w ogóle, bo nie mają stylizatorów, w całej Gdyni na jakieś 20 salonów ma tylko 1-2. Moje pytanie wykonuje się zabieg na dłonie jeśli u kogoś jest łuszczyca na dłoniach, zabieg na twarz jeśli jest na twarzy? Ja osobiście jeśli ktoś miałby na twarzy nie miałabym problemu wykonać mu zabiegu na dłoniach, stopach czy ciele, ale na twarzy tak, nie chodzi o jakieś mity zarażenia itp. tylko o bezpieczeństwo tej osoby. Pozdrawiam.

Czytaj także

O nas z nami czy bez nas? Partycypacja społeczna po polsku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 03:00
Konsultacje społeczne i partycypacja społeczna przestają być abstrakcją, a stają się stałym elementem polskiej rzeczywistości. Czy obywatele mają coraz większe prawo do decydowania o nowych inwestycjach? Jak to działa w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny wcale nie musi mieć stacjonarnej pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:12
Pan Krzysztof, były policjant, ma 32 lata i od ponad roku jest krakowskim taksówkarzem. Kocha tę pracę, kontakt z ludźmi.
rozwiń zwiń