Nałogi internetowe. Już rodzice przedszkolaków powinni być czujni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 16:54
- Jeśli nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, spróbuj sobie tego odmówić. Nasze zachowanie w takiej sytuacji jest najprostszym objawem uzależnienia - podkreśla dr Bohdan Woronowicz, specjalista terapii uzależnień. Jak rozpoznać jedną z wielu form siecioholizmu u bliskich i zareagować?
Audio
  • Dr Bohdan Woronowicz o nałogach związanych z internetem (Cztery pory roku/Jedynka)
Nałogi internetowe. Już rodzice przedszkolaków powinni być czujni
Foto: East News/Glow Images

Współcześnie wiele naszych zainteresowań i aktywności realizujemy za pośrednictwem internetu. Skutkować to może nie tylko osłabieniem rzeczywistych relacji z ludźmi, ale także popadnięciem w jedną z nowych form nałogów. - Są tacy, którzy w ramach internetu zaspokajają swoje potrzeby seksualne, u innych stwierdza się tak zwaną socjomanię internetową, czyli uzależnienie od społecznych kontaktów w sieci - wymienia dr Bohdan Woronowicz, specjalista terapii uzależnień.

Gość radiowej Jedynki wyróżnia także uzależnienia od sieciowych gier, zakupów, aukcji, hazardu. - U niektórych ludzi występuje także przymus pobierania informacji, inni zajmują się hakerstwem, co łatwo może wciągnąć - dodaje psychiatra.

Sposobem na zapobieżenie takim stanom jest, zdaniem eksperta, nauka racjonalnego korzystania z komputera. Już od dziecka. - Nie korzystać się nie da, ale bardzo młodzi ludzie zbyt wcześnie sięgają po gry i sieć. Często dzieci nie wychodzą już z domu po powrocie ze szkoły - uważa dr Woronowicz.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

W rozmowie z Karoliną Rożej stwierdza, że uświadamiać należy już rodziców dzieci, które rozpoczęły edukację przedszkolną. - Niestety dorośli, dla świętego spokoju wręczają tablet dzieciom, które uczą się tylko takiego spędzania czasu. Później, gdy usiłujemy odmówić, zaczyna się piekło - podkreśla.

Do jakiego wieku dzieci nie powinny posiadać smartfonów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz,tj)

Czytaj także

Rośnie liczba ofiar cyberprzemocy wśród dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:19
Jedno na pięcioro brytyjskich dzieci korzystających z portali społecznościowych padło ofiarą nękania, wiadomości z podtekstem seksualnym czy wywierania presji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery w szkołach? "Dla dzieci są szkodliwe"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 01:20
Czy używanie komputera prowadzi do głębszego zrozumienia świata? Czy raczej cyfrowa rzeczywistość uwstecznia nas i doprowadza do "cyfrowej demencji"? Odpowiedzi na to pytanie w "Klubie Trójki" szukał prof. Manfred Spitzer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienie z WF może zaowocować problemami w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
Sprawność fizyczna polskich dzieci od 30 lat regularnie ulega pogorszeniu. Tymczasem brak aktywności fizycznej za młodu w późniejszym życiu może być powodem wielu problemów zdrowotnych, a także skrócenia życia. Czy są szanse, by młodzi Polacy polubili WF?
rozwiń zwiń