X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze dni Piłsudskiego w Warszawie - wyprawa śladami wodza

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:54
Moniuszki 2A, Frascati, Miodowa 17, Mokotowska 50, Belweder - na tym szlaku zapadały w 1918 roku decyzje o kształcie niepodległej Polski. Jest też miejsce ważne dla życia osobistego marszałka.
Audio
  • Pierwsze dni Piłsudskiego w Warszawie - oprowadza Artur Stachowski (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Marszałek Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałów
Marszałek Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałówFoto: Adam Dulęba/Wikimedia Commons/lic. CC

10 listopada 1918 roku o godz. 7.30 na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie, ze specjalnego pociągu z Berlina, wysiadło dwóch więźniów twierdzy magdeburskiej: brygadier Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. - Pogoda była deszczowa i mglista, a na dworcu zaledwie kilka osób, bo prawie nikt nie wiedział o ich przyjeździe - opowiada warszawski przewodnik Artur Stachowski.

Książę Zdzisław Lubomirski zabrał uwolnionych wojskowych na śniadanie do swojego Białego Pałacyk przy Frascati (dziś al. Na Skarpie 20/26) na śniadanie i herbatę. Kolejne godziny wypełniły rozmowy o rządzie, ustroju i kształcie niepodległej Polski. - Z pałacu jedziemy na ul. Moniuszki 2A, gdzie w nieistniejącej już dziś kamienicy mieścił się pensjonat Wandy Majerówny. Właścicielka należała do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW).

W
W 1939 roku na budynku przy ul. Moniuszki odsłonięto tablicę pamiątkową. W pensjonacie Wandy Majerówny Piłsudski przebywał do 13 listopada 1918. Foto. Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Dopiero stąd, ale za to lotem błyskawicy, rozeszła się po Warszawie wieść, że Piłsudski przyjechał. Sam żołnierz udał się do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17), gdzie spotkał się z abp. Aleksandrem Kakowskim. Dopiero stamtąd pojechał na ul. Mińską 25, gdzie mieszkała Aleksandra Szczerbińska, późniejsza druga żona Piłsudskiego. - Po raz pierwszy zobaczył wtedy Wandzię, córeczkę, która urodziła się w czasie jego osadzenia w Magdeburgu - przypomina przewodnik.

13 listopada Piłsudski przeprowadził się na Mokotowską 50, a z końcem miesiąca - do Belwederu. Jego rodzina - jako że z Aleksandrą pozostawali w nieformalnym związku, aż do 1921 roku mieszkała przy Koszykowej 70.

Kiedy po raz pierwszy po powrocie przemówił do ludzi i jak skomentowała to Maria Dąbrowska, a także gdzie Piłsudski spędził najszczęśliwsze lata dowiesz się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Artur Stachowski (przewodnik miejski)
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 9.00 - 12.00

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sto lat temu wyruszyła "Kadrówka". To był początek końca rozbiorów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:10
6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła do zaboru rosyjskiego I Kompania Kadrowa. Dała początek Wojsku Polskiemu i przeszła do legendy - opowiada w radiowej Jedynce historyk, profesor Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Pawilon - aby stąd uciec Piłsudski udawał chorego psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 11:16
Na terenie Cytadeli Warszawskiej, między ulicą Skazańców a ulicą Trojaka stoi X pawilon - w czasie zaborów areszt śledczy i miejsce martyrologii więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstruktorzy - dzięki nim na nowo oglądamy historię

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 13:48
- W swoim zaangażowaniu dochodzimy do takiego poziomu wiernego odwzorowania historii, który sięga kształtu orzełka na guzikach - mówi Jarosław Przybyło.
rozwiń zwiń