Nowy dowód osobisty: mniej danych osobowych, więcej zabezpieczeń

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 12:10
Od 2015 roku urzędy rozpoczną wydawanie nowych dowodów osobistych. Nie będzie w nich już adresu zameldowania, rysopisu i własnoręcznego podpisu.
Audio
  • Nowe dowody osobiste: mniej danych osobowych, więcej zabezpieczeń (Cztery pory roku/Jedynka)
Wzór e-dowodu
Wzór e-dowoduFoto: mswia.gov.pl

- Będzie to sukcesywna wymiana tak jak to się dzieje teraz, gdy skończył się na przykład termin ważności dokumentu - mówi Mirosława Hellich z Departamentu Spraw Obywatelskich MSW.

1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie zmieniona ustawa o dowodach osobistych, a wraz z nią nowy wzór dokumentu. W nowym dowodzie nie będzie informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Zniknie też zeskanowany podpis posiadacza.

Dodatkowo dowody osobiste będą miały nowe zabezpieczenia. - Część tych zabezpieczeń będzie widoczna dla naszego oka, a część nie - wyjaśnia gość "Czterech pór roku". - Na stronie ze zdjęciem pojawi się dodatkowo odwzorowanie naszej fotografii, a na odwrocie tak zwany "duch” naszego zdjęcia - dodaje Mirosława Hellich.

Zdjęcia, które będziemy przedstawiać w urzędach nie mogą być zrobione wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o nowy dowód.

Dowodów nie będziemy musieli wymieniać tylko dlatego, że zmienił się ich wzór. - Będzie to sukcesywna wymiana tak jak to się dzieje teraz, gdy skończył się na przykład termin ważności dokumentu - podkreśla przedstawicielka Departamentu Spraw Obywatelskich MSW.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Bogdan Sawicki

Gość: Mirosława Hellich z Departamentu Spraw Obywatelskich MSW

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

(ah/ag)