X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karp lepszy od łososia. Dlaczego króluje na wigilijnym stole?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 12:25
Jest ekologiczny, zdrowy i smaczny. Mowa o karpiu, który od setek lat króluje na wigilijnym stole. Tradycja jest ciągle żywa, a karpia nie jest w stanie wyprzeć panga, mintaj czy łosoś.
Audio
  • Dlaczego karp króluje na wigilijnym stole? (Cztery pory roku/Jedynka)
Karp lepszy od łososia. Dlaczego króluje na wigilijnym stole?
Foto: Wikimedia Commons CC / Dezidor

Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb "Pan karp" mówił w radiowej Jedynce, że karpia można w Polsce uznać za elitę, jeśli chodzi o żywność hodowlaną. - W naszych warunkach są to ryby hodowane 3 lata, czyli idealnie wpisują się w modę na "slow food" - podkreślił ekspert.

Jak wybrać karpia? Który ma najlepsze walory smakowe? Zdaniem Zbigniewa Szczepańskiego warto kupić dużego karpia, gdyż łatwo jest znaleźć w nim ości, a potem je wyjąć, i co najważniejsze - podkreślił gość Jedynki - po odfiletowaniu zostaje nam większa porcja do zjedzenia. Ekspert podał sposób na to, by ości z karpia nie zniechęcały do jedzenia tej ryby.

Historyk rybactwa w Polsce Stanisław Cios dodał, że jeśli chodzi o karpia kluczowe było i jest to, aby ta ryba dotarła do konsumenta żywa. - Mrożony karp traci większość swoich walorów smakowych. Ryba musi być świeża, aby była smaczna - stwierdził gość "Czterech pór roku".

Karp jest kojarzony przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. Czy tak było zawsze? Stanisław Cios tłumaczył, że tradycja spożywania karpia sięga w Polsce mniej więcej 800 lat, ale dawniejryba gościła na stołach przez cały rok. - Zmiana tego modelu nastąpiła w XX wieku, zwłaszcza w okresie PRL - zaznaczył ekspert.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb "Pan karp" i Stanisław Cios, historyk rybactwa w Polsce

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 9.00-10.00

mr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opolskie: wzrosła produkcja karpia w kraju i w regionie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:30
18,8 tys. ton karpia wyprodukowali w ub. roku polscy rybacy, o ok. tysiąc ton więcej niż w 2012 r. - wynika z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Produkcja karpia wzrosła też w woj. opolskim, gdzie wkrótce ruszy produkcja przetworów z tej ryby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatorski karp z certyfikatem już w sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:45
Ponad 160 ton karpia zatorskiego, jedynego rodzaju karpia w Polsce chronionego unijnym certyfikatem, przygotował do sprzedaży przed Wigilią Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy hodowla w Polsce karpiem stoi?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:30
W "Czterech porach roku" zastanowimy się na czym polega wyjątkowość hodowli karpi w Polsce w stosunku do innych zwierząt hodowlanych?
rozwiń zwiń