"W Polsce słychać rechot z ojców na tacierzyńskim"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 15:15
- Kraje, które wspierają równość rodziców poprzez takie instrumenty jak na przykład niezbywalny urlop ojcowski, mają efekty w zwiększaniu dzietności - podkreśla Maciej Sobociński, autor raportu "Polityka rodzinna w Polsce".
Audio
  • "W Polsce słychać rechot z ojców na tacierzyńskim" (Cztery pory roku/Jedynka)
W Polsce jeszcze niewielu ojców decyduje się na urlop tacierzyński
W Polsce jeszcze niewielu ojców decyduje się na urlop "tacierzyński"Foto: Glow Images/East News

Ekspert Programu Społeczeństwa i Demokracji w Instytucie Spraw Publicznych wyjaśnia w Radiowej Jedynce, że punktem wyjścia była refleksja nad skutecznymi metodami wspierania dzietności. - Istotną rolą państwa jest wyrównywanie sytuacji ekonomicznej kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Pracodawca, stojąc przed wyborem czy zatrudnić młoda kobietę, czy mężczyznę, powinien mieć taki sam ból głowy, bo każde z nich może pójść na urlop rodzicielski - wyjaśnia Maciej Sobociński.

W Polsce dzieci rodzi się za mało, a z badań porównawczych wynika, że kluczem do zwiększania dzietności jest ułatwianie łączenia pracy z opieką nad dziećmi zarówno matkom, jak i ojcom. - Młodzi rodzice mają tego świadomość i chcą zmieniać sytuację, ale napotykają na tak ogromny opór systemowy, otrzymują tak mało zachęt, że w efekcie decydują się na tradycyjne rozwiązania - uważa pisarka Agnieszka Graff. Publicystka dodaje, że aby w Polsce zaszły zmiany takie jak na przykład w Szwecji, gdzie w tej chwili na urlop decyduje się około 70 procent ojców, musimy jako państwo promować ojcostwo. - U nas słychać rechot z ojcostwa, z "tatusińskiego" i to jest jakaś żenada.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Agnieszka Graff, pisarka, publicystka, autorka książek "Jestem stąd” i "Matka Feministka”, Maciej Sobociński, autor raportu Polityka Rodzinna w Polsce.

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 10.00-11.00

(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Komorowska: trzeba skończyć ze stereotypem rodziny wielodzietnej jako patologii

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 12:03
- Stereotypy są po to, by je przełamywać. W małych rodzinach też nie zawsze dzieje się bardzo dobrze. Chciałabym, aby raczej pokazywano przykłady pozytywne, że duża rodzina to dużo kłopotów, ale też i wiele osiągnięć. Tym bardziej trzeba je doceniać - powiedziała małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Anna Komorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matki wymagają od córek więcej niż od synów?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:49
- W polskiej rzeczywistości córka musi spełniać wiele funkcji życiowych na bardzo wysokim poziomie. Bardzo często zdarza się też tak, że mama, która z jakiś powodów jest niezadowolona ze swojego życia, chciałaby widzieć w córce realizację własnych planów - mówiła w radiowej Jedynce Magdalena Kuydowicz, współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alimenty - kto ma do nich prawo?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:20
Rodzic miga się od płacenia na dziecko? Są sposoby, aby zmusić go do wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Mecenas Agnieszka Matelska mówiła w audycji "Cztery pory roku" jak to zrobić.
rozwiń zwiń