X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Orłoś poprowadzi Wielki test o żywności. Dobrze gotuje... parówki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 11:24
- Potrafię również obrać ziemniaki, włożyć je do garnka i w odpowiednim momencie je wyjąć, nieźle radzę sobie z jajecznicą - mówił w Jedynce znany dziennikarz.
Audio
  • Maciej Orłoś o "Wielkim teście o żywności. Polska smakuje” (Cztery pory roku/Jedynka)
Maciej Orłoś i Paulina Chylewska prowadzili już telewizyjne testy m.in. Wielki Test z Historii. 25 lat wolności
Maciej Orłoś i Paulina Chylewska prowadzili już telewizyjne testy m.in. "Wielki Test z Historii. 25 lat wolności"Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Już w poniedziałek 22 grudnia o godz. 20.25 poprowadzi razem z Pauliną Chylewską w telewizyjnej Jedynce "Wielki test o żywności. Polska smakuje". W studiu telewizyjnym znani artyści, sportowcy i dziennikarze dobrani w pary będą odpowiadać na pytania dotyczące polskich produktów żywnościowych i tradycyjnych potraw, a także zwyczajów kulinarnych różnych regionów. Radiową Jedynkę będzie reprezentowała Małgorzata Kościelniak.

Test do łatwych nie należy. Zdaniem Orłosia pytania ułożone przez ekspertów bywają podchwytliwe. Poza tym każda z par będzie miała na udzielenie odpowiedzi tylko 5 sekund. - Czasem zastanawiam się czy pary, które ze sobą rywalizują specjalnie źle sobie podpowiadają. Za mało jest jednak czasu na tego typu grę. Pięć sekund wystarczy jedynie na to, by uzgodnić odpowiedź między sobą - przekonywał gość Jedynki.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Kucharzami-ekspertami, którzy wezmą udział w teście będą Grzegorz Łapanowski, Marcin Budynek i Ewa Olejniczak. Przygotują również wigilijne dania z karpiem. Orłoś zapewniał, nie zna pytań i z nikim o nich nie rozmawiał. Przestrzegał, że kontakt np. z ekspertami w tej sprawie może grozić wykluczeniem z zabawy.

"Wielki test o żywności. Polska smakuje” będzie można też rozwiązać w internecie. Istnieje ponadto  specjalna aplikacja stworzona na smartfony.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Maciej Orłoś

Data emisji: 18.12.2014

Godzina emisji: 9.00-12.00

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowa kuchni Ewa Olejniczak: spróbujmy nowych potraw przy wigilijnym stole

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 16:21
- Nic się nie stanie jeśli karpia zastąpi pstrąg, albo inna ryba słodkowodna. - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Olejniczak. Szefowa kuchni hotelu Intercontinental uważa jednak, że powinniśmy pozostać przy tradycji postnej kolacji wigilijnej.
rozwiń zwiń