W Meksyku nawet słodycze mają smak chilli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:33
- Można znaleźć lizaki, gumę do żucia i żelki z tą przyprawą - mówiła w Jedynce Isabel Balderas, szefowa kuchni jednej z meksykańskich restauracji w Warszawie.
Audio
  • Isabel Balderas o kuchni meksykańskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Kuchnia meksykańska łączy tradycje Indian i wpływów hiszpańskich konkwistadorów. Opiera się głównie na kukurydzy, fasoli, odmianach papryki i chili
Kuchnia meksykańska łączy tradycje Indian i wpływów hiszpańskich konkwistadorów. Opiera się głównie na kukurydzy, fasoli, odmianach papryki i chili Foto: GlowImages/EastNews

16 stycznia jest Dniem Pikantnych Potraw. Dziś jemy dużo curry i chilli, aż będą palić gardła i nie pomoże nawet wlewanie w siebie litrów wody. Z ostrości słynie od setek lat kuchnia meksykańska. - Nawet kobiety w ciąży jedzą w Meksyku chilli - powiedziała Isabel Balderas.

W Polsce jednak specjalnie łagodzi się meksykańskie potrawy. - Żeby nie były aż tak ostre, a jedzenie było dobre dla wszystkich. Oferujemy m.in. różnego rodzaju salsy różnej ostrości - zdradziła szefowa kuchni. Jej zdaniem, najlepszym sposobem na złagodzenia ostrego smaku potrawy jest wzięcie na język trochę soli. Choć, jak przyznała, Polacy często wybierają do tego celu śmietanę.

Do najbardziej znanych potraw kuchni meksykańskiej zaliczyła kesadiję, czyli placki kukurydziane z serem i dodatkami, jak pieczarki, kurczak i warzywa oraz tacos, nachos czy burito - placki pszenne z pastą z fasoli, serem i mięsem: wołowiną, wieprzowiną lub kurczakiem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Isabel Balderas (szefowa kuchni jednej z meksykańskich restauracji w Warszawie)

Data emisji: 16.01.2015

Godzina emisji: 9.00-12.00

tj, pg

Czytaj także

Meksykanie potrafią zrekompensować sobie brak śniegu w święta

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 17:00
- W centrach handlowych często w tym okresie jest puszczany sztuczny śnieg - mówi w Jedynce Honorata Zapaśnik, dziennikarka mieszkająca w Meksyku.
rozwiń zwiń