Ekspert radzi, jak bezpiecznie korzystać z komputera i smartfona

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 16:59
Jedno nieopatrzne kliknięcie może narobić nam wielu kłopotów, także finansowych. Dawid Piekarz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej radzi, jak zachować bezpieczeństwo korzystając z komputerów lub telefonii mobilnej
Audio
  • Cygerprzęstępcy tylko czekają na naszą nieuwagę (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Internetowi przestępcy chcą nam ukraść przede wszystkim hasła do komputera lub  poczty elektronicznej, aby potem rozsyłać spam, albo wyczyścić konto bankowe.
Dlatego, kiedy otrzymujemy pocztę, nawet od znanych nam osób, warto zastanowić się czy ją otwierać, a już z pewnością uważać na załączniki. Tam może kryć się utajony wirus, który posłuży przestępcom do poznania naszych haseł.
- Problem z cyberprzestrzenią jest taki, że w niej o wiele łatwiej niż w realu podszyć się pod kogoś i wykorzystując naszą nieuwagę i pośpiech przejąć dane lub zainstalować niebezpieczne oprogramowanie - mówi w "Czterech porach roku" Dawid Piekarz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Ekspert zwraca uwagę, że często bardziej niebezpieczne niż komputery są telefony komórkowe, tablety lub smartfony, które łatwiej niż komputery poddają się atakom cyberprzestępców..
Dawid Piekarz poleca zapoznanie się z poradnikiem dostępnym na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Dawid Piekarz - Urząd Komunikacji Elektronicznej
Godzina emisji: 9.20
Data emisji: 21.01.2015

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smartfon sprzedaje twoje dane

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 15:57
Ze smartfona korzysta już co drugi Polak. Przelewy internetowe, podpisy elektroniczne i wszechobecne aplikacje to nasza codzienność. Trzeba jednak pamiętać, że wyczyszczenie naszego konta i zdobycie poufnych danych to dla hakera zaledwie chwila…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablet dla dziecka? Psycholog radzi, jak z niego korzystać

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:24
Korzystamy z tabletów, komputerów, smartfonów praktycznie wszędzie, mimowolnie stykają się z nimi także nasze dzieci. Czy to są odpowiednie zabawki dla naszych pociech?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy specjaliści od cyberbezpieczeństwa najlepsi na świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 15:27
Informatycy z Polski wygrali klasyfikację generalną międzynarodowych zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego "Capture the Flag" 2014. Polacy okazali się lepsi od drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Niemiec czy Japonii.
rozwiń zwiń