Jak budować dobre relacje w rodzinie? "Dorośli muszą dawać pozytywne wzorce"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 11:45
- Wierzę w starą maksymę afrykańską, że potrzeba całej wioski, aby wychować jedno dziecko - mówiła w radiowej Jedynce Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.
Audio
  • Zofia Dzik o budowaniu relacji z nastoletnimi dziećmi (Cztery pory roku/Jedynka)
W rodzinie dorośli muszą dzieciom dawać wzorce
W rodzinie dorośli muszą dzieciom dawać wzorceFoto: Glow Images/East News

Zofia
Zofia Dzik

Zofia Dzik zaznaczyła, że trudno jest utrzymać trwałe więzi w rodzinie, gdyż mamy mało czasu na przebywanie ze sobą. We wcześniejszym modelu rodziny, tłumaczyła ekspert, byliśmy "bardziej obecni". - Nie chodzi tak naprawdę o ilość, ale o jakość czasu jaki spędzamy z rodziną - dodała.

Prezes Fundacji Humanites mówiła, że trzeba pamiętać o tym, że wcześniej byliśmy przede wszystkim społeczeństwem rolniczym, rzemieślniczym. - Styl naszej pracy sprawiał, że dzieci były w stałym kontakcie z rodziną. Miały większą możliwość obserwowania wzorców, zachowań dorosłych - stwierdziła Zofia Dzik.

Zaznaczyła również, że większość działań fundacji, w której pracuje jest skierowana do osób dorosłych. - Problem i jakość młodego pokolenia wcale nie leży w nich samych, ale od nas dorosłych, jako nośniku określonych wzorców - mówiła ekspert.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzenie:
Bogdan Sawicki
Gość:
Zofia Dzik (prezes Fundacji Humanites)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 9.00 - 13.00
mr, pg

Czytaj także

Dziadkowie - lepszy model rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 09:30
Mają czas i cierpliwość, których często brakuje zaganianym rodzicom. - Ponieważ dziadkowie już nic nie muszą, mogą koncentrować się na potrzebach dziecka – uważa dr Magdalena Śniegulska. - Ale bardzo często są też buforem łagodzącym napięcia na linii ich dzieci - wnukowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, jeśli nie ma miejsc w żłobku?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 13:23
- Dzienny opiekun to forma alternatywna wobec żłobka. Opieka sprawowana jest przez wykwalifikowaną osobę, która jednorazowo może mieć pod opieką 5 dzieci - powiedziała Ula Malko.
rozwiń zwiń