Andrzej Matul i antenowy flirt ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 12:28
- W czasach, kiedy ruszyło "Lato z Radiem" nie było internetu, telewizja nie docierała wszędzie, nie było też kolorowych pism. Radio zastępowało wszystko, i pisma kulturalne, i pisemka kolorowe. Robiliśmy audycje dla wszystkich - wspominał w radiowej Jedynce Andrzej Matul.
Audio
  • Andrzej Matul: Słuchacze nas uwielbiali, bo traktowaliśmy ich poważnie (Cztery pory roku/Jedynka)
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Wojciech Kusiński/PR

Lektor i dziennikarz dołączył do zespołu Radiowej Jedynki na zaproszenie Aleksandra Tarnawskiego. Początkowo współpracując z redakcją "Sygnałów dnia" w 1971 roku poprowadził pierwsze "Lato z Radiem", które wtedy pojawiło się na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

W jubileuszowym cyklu z okazji 90-lecia Polskiego Radia Andrzej Matul wspominał, że w latach 70. wypoczywający latem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, mimo nakazu ciszy, mieli radia tranzystorowe włączone. - Z jednej strony cieszyło nas, że  słuchają, z drugiej - prosiliśmy, żeby to robili "delikatnie". My również walczyliśmy z tym, że ludzie słuchają radia w miejscach, gdzie obowiązuje cisza - powiedział.

Latem
Latem 1973 roku radio było nieodłącznym elementem wyposażenia letników na Mazurach. Fot. PAP/Chris Niedenthal

90 lat Polskiego Radia w Jedynce>>>
"Lato z Radiem" wyróżniało się tym, że dziennikarze prowadzili lekki antenowy flirt ze słuchaczami, co zupełnie odstawało od sztywnego kanonu prowadzenia audycji z kartki. Kierowano się zasadą, że słuchacz jest najważniejszy. - Słuchacze nas uwielbiali za to, że traktowaliśmy ich poważnie - podkreślił Matul.
- Pamiętam, jak Sławek Szof przeczytał na antenie list od 14-latka, który napisał, że zakochał się śmiertelnie. Odpowiedział mu: "kochany, jesteś odrobinkę za młody na takie uczucie, jeszcze za wcześnie, jeszcze niejedna wielka miłość czeka". Matko! Lawina listów! Słuchacze pisali, że jak on śmiał tak potraktować 14-letniego mężczyznę, przecież to budzi się wielkie uczucie. Sławek wił się jak piskorz, tłumaczył się i przepraszał chłopaka na antenie - opowiedział.
Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni .
***
Rozmawiała: Małgorzata Raducha
Gość: Andrzej Matul (lektor, dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 10.02.2015
Materiał został wyemitowany w audycji Cztery pory roku .
kk/asz

 

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:20
Polskie Radio do samych początków swojego istnienia starało się nadawać relacje z najważniejszych wydarzeń i być przy tym jak najbardziej autentyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Mikrofony ważyły sześć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 09:22
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Polskie Radio poszerzało zasięg, powstawały kolejne rozgłośnie, w tym bardzo znana lwowska. Początkowo większość stacji działała na bardzo słabym sprzęcie.
rozwiń zwiń