X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Matul i antenowy flirt ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 12:28
- W czasach, kiedy ruszyło "Lato z Radiem" nie było internetu, telewizja nie docierała wszędzie, nie było też kolorowych pism. Radio zastępowało wszystko, i pisma kulturalne, i pisemka kolorowe. Robiliśmy audycje dla wszystkich - wspominał w radiowej Jedynce Andrzej Matul.
Audio
  • Andrzej Matul: Słuchacze nas uwielbiali, bo traktowaliśmy ich poważnie (Cztery pory roku/Jedynka)
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Wojciech Kusiński/PR

Lektor i dziennikarz dołączył do zespołu Radiowej Jedynki na zaproszenie Aleksandra Tarnawskiego. Początkowo współpracując z redakcją "Sygnałów dnia" w 1971 roku poprowadził pierwsze "Lato z Radiem", które wtedy pojawiło się na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

W jubileuszowym cyklu z okazji 90-lecia Polskiego Radia Andrzej Matul wspominał, że w latach 70. wypoczywający latem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, mimo nakazu ciszy, mieli radia tranzystorowe włączone. - Z jednej strony cieszyło nas, że  słuchają, z drugiej - prosiliśmy, żeby to robili "delikatnie". My również walczyliśmy z tym, że ludzie słuchają radia w miejscach, gdzie obowiązuje cisza - powiedział.

Latem
Latem 1973 roku radio było nieodłącznym elementem wyposażenia letników na Mazurach. Fot. PAP/Chris Niedenthal

90 lat Polskiego Radia w Jedynce>>>
"Lato z Radiem" wyróżniało się tym, że dziennikarze prowadzili lekki antenowy flirt ze słuchaczami, co zupełnie odstawało od sztywnego kanonu prowadzenia audycji z kartki. Kierowano się zasadą, że słuchacz jest najważniejszy. - Słuchacze nas uwielbiali za to, że traktowaliśmy ich poważnie - podkreślił Matul.
- Pamiętam, jak Sławek Szof przeczytał na antenie list od 14-latka, który napisał, że zakochał się śmiertelnie. Odpowiedział mu: "kochany, jesteś odrobinkę za młody na takie uczucie, jeszcze za wcześnie, jeszcze niejedna wielka miłość czeka". Matko! Lawina listów! Słuchacze pisali, że jak on śmiał tak potraktować 14-letniego mężczyznę, przecież to budzi się wielkie uczucie. Sławek wił się jak piskorz, tłumaczył się i przepraszał chłopaka na antenie - opowiedział.
Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni .
***
Rozmawiała: Małgorzata Raducha
Gość: Andrzej Matul (lektor, dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 10.02.2015
Materiał został wyemitowany w audycji Cztery pory roku .
kk/asz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:20
Polskie Radio do samych początków swojego istnienia starało się nadawać relacje z najważniejszych wydarzeń i być przy tym jak najbardziej autentyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Mikrofony ważyły sześć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 09:22
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Polskie Radio poszerzało zasięg, powstawały kolejne rozgłośnie, w tym bardzo znana lwowska. Początkowo większość stacji działała na bardzo słabym sprzęcie.
rozwiń zwiń