"Mili nasi słuchacze...", czyli radiowe życie redaktora Szofa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 16:48
Kiedy w 1951 roku zdawał maturę w warszawskim liceum im. Staszica nie przypuszczał, że już wkrótce relacjonował będzie pierwszy załogowy lot w kosmos.
Audio
  • "Mili nasi słuchacze...", czyli radiowe życie redaktora Szofa (Cztery pory roku/Jedynka)
Sławomir Szof
Sławomir SzofFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Pierwsze kroki stawiałem jako reporter w "Warszawskim Tygodniku Dźwiękowym". Było to ogromne wyróżnienie - wspomina Sławomir Szof, który w swojej radiowej karierze Szof współtworzył audycję "Na warszawskiej fali", prowadził "Sygnały dnia" i "Lato z Radiem" .

Dziennikarz był także korespondentem Polskiego Radia w Rzymie, a przez lata pracy jego zasadą było "nie mówienie do słuchacza, ale rozmowa z nim". Nawet w trudnych warunkach, gdy jako sprawozdawca przemieszczał się i nadawał z wozu transmisyjnego przypominającego... autobus. - Do dziś dobrze pamiętam jego srebrno-niebieskie barwy i napis: Polskie Radio - wspomina w Jedynce.

Wóz
Wóz transmisyjny Polskiego Radia

Współpracę z bardziej doświadczonymi kolegami traktował jako wyróżnienie.- Moim profesorem był legendarny sprawozdawca radiowy Józef Małgorzewski, którego głos w tragicznym wrześniu 1939 roku uosabiał dramat, a zarazem wielkość - opowiada Szof wspominając ostatni komunikat Polskiego Radia w pierwszym roku wojny.

***

Przygotowała: Małgorzata Raducha

Gość: Sławomir Szof (dziennikarz radiowej Jedynki, w 1972 został nagrodzony Złotym Mikrofonem za "błyskotliwą działalność na polu radiowej informacji społeczno-politycznej")

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 10.20

Tytuł audycji: Cztery pory roku

 

(asz)

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Dziennikarstwo dało mi wiedzę o ludziach"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 20:00
- Człowiek przy dłuższej rozmowie nie potrafi się ukryć. Zawsze można się dowiedzieć, kim jest, czy jest fajny i mądry, czy pozuje? - mówiła w Jedynce Stanisława Stec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio za pan brat z internetem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 10:08
Mówi się, że internet jest poważnym zagrożeniem dla "tradycyjnych mediów": gazet, radia czy telewizji. A jednak dzięki wirtualnej sieci Polskie Radio może być dla słuchaczy jeszcze atrakcyjniejsze.
rozwiń zwiń