Psychoterapeuta: zazdrość jak alkoholizm

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 15:22
Zazdrość potrafi zbudować, ale potrafi też zabić. To uczucie może być konstruktywne i mobilizować do współzawodnictwa. Ale częściej jest to uczucie niszczące.
Audio
  • Andrzej Komorowski o uczuciu zazdrości: może być twórcze, ale częściej jest niszczące (Cztery pory roku/Jedynka)
Zazdrość potrafi być uczuciem niszczącym
Zazdrość potrafi być uczuciem niszczącymFoto: Depositphotos

Psychoterapeuta Andrzej Komorowski wyjaśnia, że zazdrość nie dotyczy tylko uczuć wzniosłych, takich jak miłość. Dotyczy również bardziej przyziemnych uczuć, takich jak żal, przykrość, czy niechęć. Jeden drugiemu zazdrości dlatego, że ktoś coś ma, ma szczęście albo powodzenie, czyli osiągnął coś, czego innym się nie udało, choć w ich przekonaniu należało się im.

Uczucie zazdrości może powodować zawiść, choć może również sprawić, że ludzie zaczynają współzawodniczyć między sobą. Często zdarza się to wśród ludzi sztuki. Salieri skomponował swą najlepszą kantatę po tym, kiedy Mozart zadebiutował. To przykład twórczego współzawodnictwa. Ale zazdrość może być też niszczycielska.

Andrzej Komorowski zwraca uwagę, że uczucie zazdrości jest znane każdemu człowiekowi. - Każdy normalny człowiek odczuwa zazdrość -  mówi psychoterapeuta. Podkreśla, że człowiek bez wsparcia terapeuty lub psychiatry nie ma możliwości przerwania "piekła zazdrości". Tak jak nie ma leku na alkoholizm i bez specjalnej pomocy nie ma możliwości porzucenia nałogu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Andrzej Komorowski (doradca rodzinny, seksuolog)

Data emisji: 17.02.2015

Godz. emisji: 11.20

(ag, pg)

Czytaj także

Weź przyjaciela, dodaj sport i czekoladę - przepis na pokonanie jesiennej chandry

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:15
- Dzień się skraca, mamy mniej słońca, robi się zimno i nasze organizmy zaczynają źle reagować na otaczający świat. Czeka nas ciężki czas, a do wakacji daleko. Można jednak temu zaradzić - mówi o jesiennej chandrze Justyna Święcicka, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja coraz groźniejsza. Lekarz radzi: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:30
Polska ma największą dynamikę wzrostu zgłoszeń z powodu depresji w ciągu ostatnich 20 lat na świecie. A co za tym idzie jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o dynamikę zagrożeń samobójczych - powiedział prof. Bartosz Łoza, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja staje się coraz groźniejszą chorobą

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:37
W Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat depresji. Według specjalistów każdy z nas może mieć problem z tą chorobą. Duża grupa społeczeństwa jest bardziej podatna na te schorzenie, ponieważ skłonności do zachorowania są w wielu przypadkach dziedziczne.
rozwiń zwiń