Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
Audio
  • Dr Sławomir Murawiec o leczeniu depresji (Cztery pory roku/Jedynka)
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Może doprowadzić nawet do samobójstwa
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Może doprowadzić nawet do samobójstwaFoto: Glow Images/East News

Depresja jest stanem całego organizmu. Wraz z nią zmienia się nasz metabolizm. Przekłada się na choroby somatyczne, serca i innych układów. - Jeśli człowiek cierpi, to cierpi całe ciało. Cały układ odpornościowy reaguje i zmienia swoje działanie - mówił w radiowej Jedynce psychiatra i terapeuta dr Sławomir Murawiec.

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Poza przypadkami, które zagrażają życiu, leczenie depresji nie jest w Polsce obowiązkowe. Można i należy z nią jednak walczyć, farmakologicznie oraz z pomocą psychoterapeuty. Pocieszające jest to, że nie jest stanem na całe życie, choć może długo trwać.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: dr Sławomir Murawiec

Data emisji: 2015.02.23

Godz. emisji: 11.20

tj/ag

Czytaj także

Życie z depresją. Pustka i smutek biorą górę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 05:36
Depresja najprawdopodobniej dotyczy aż połowy populacji. - Przygnębienie odróżnia się od depresji stopniem nasilenia - mówi dr Adam Kłodecki.
rozwiń zwiń