Pokojowa rewolucja - historia meblościanki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 15:30
W niektórych domach stoją od 40 lat. Służyły jako biurka, regały, stoły jadalne, biblioteki. W swoich książkach pisała o nich Małgorzata Musierowicz.
Audio
  • O historii meblościanki opowiada syn jej projektantów dr Jacek Kowalski (Cztery pory roku/Jedynka)
Meblościanka już w latach 60. pozwalała zorganizować w jednym pokoju sypialnię (dzięki składanym łóżkom), jadalnię lub gabinet (stółbiurko tworzyły otwarte drzwi barku). Na zdjęciu zestaw, który w 1963 roku warszawiacy mogli nabyć w salonie mebli przy ulicy Przeskok.
Meblościanka już w latach 60. pozwalała zorganizować w jednym pokoju sypialnię (dzięki składanym łóżkom), jadalnię lub gabinet (stół/biurko tworzyły otwarte drzwi barku). Na zdjęciu zestaw, który w 1963 roku warszawiacy mogli nabyć w salonie mebli przy ulicy Przeskok. Foto: PAP/Wdowiński

W PRL budowano mniejsze mieszkania, a przedwojenne apartamenty dzielono między kilka rodzin. W efekcie salon, jadalnię i sypialnię Polak musiał zmieścić w jednym pomieszczeniu, a przemysł meblarski nie mógł za zmianami nadążyć. - W końcu doszło do porozumienia przemysłu z projektantami i zorganizowano konkurs na meble, którymi dałoby się wyposażyć nowe "M-4". Wygrał zestaw pomysłu ojca - wspomina dr Jacek Kowalski, syn znanej pary poznańskich architektów wnętrz.
Prosty pomysł polegał na tym, by umożliwić dowolone łączenie poszczególnych elementów i tworzyć ostateczny mebel dostosowany do konkretnego wnętrza. - W naszym domu pełnego kompletu tych mebli nie było - zaznacza z uśmiechem dr Jacek.

Meblościanka Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej i Czesława Kowalskiego ma bogatą historię, doczekała się bowiem wielu modyfikacji, a nawet poświęconych jej wystaw. Losy rewolucyjnego mebla gość Jedynki opisał w książce "Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy", a wiele anegdot opowiedział słuchaczom.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr Jacek Kowalski (Instytut Historii Sztuki UAM)
Data emisji: 4.03.2015
Godzina emisji: 11.30

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Design - sztuka urządzania wnętrz. Jak z klasą ożywić mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 04:16
- Minimalizm i funkcjonalizm to najpopularniejsze style we wnętrzach, właśnie ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i fakt, że ludzie się ich nie boją. Jeśli wchodzą w grę kolory i formy, to pojawia się w oczach panika - opowiada Dagmara Jakubczak. Gość "Rozdroży kultury" opowiadał o projektowaniu użytkowym, designie i sztuce urządzania wnętrz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od ruiny do turystycznej perełki. Cuda rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 11:30
- Największa rewitalizacja w Polsce, a może i Europie to łódzka Manufaktura. Najpotężniejszą fabrykę włókienniczą kontynentu, założoną w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, zamieniono w centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe - opowiada w Jedynce Marek Tobiasz z Polskiej Izby Turystycznej.
rozwiń zwiń