Witaminy, minerały... lekomania zaczyna się niewinnie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 12:05
- Ludzie sięgają po całe masy tabletek, by uniknąć wysiłku. Efekt jest jednak odwrotny, zamiast pomóc można sobie zaszkodzić - przestrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
Audio
  • Psychoterapeuta Robert Rutkowski o uzależnieniu od leków oraz zdrowym stylu życia (Cztery pory roku/Jedynka)
- Żyjemy w kulturze braku cierpliwości, chcemy szybkiej gratyfikacji, to główna przyczyna uzależnień od alkoholu, narkotyków i - jak się okazuje - także suplementów - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.
- Żyjemy w kulturze braku cierpliwości, chcemy szybkiej gratyfikacji, to główna przyczyna uzależnień od alkoholu, narkotyków i - jak się okazuje - także suplementów - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.Foto: East News/Glow Images

Polska jest szóstym co do wielkości rynkiem zbytu leków w Europie, a pod względem liczby opakowań przypadających na jednego mieszkańca zajmujemy drugie miejsce. Gość Jedynki podkreśla brak logiki w zażywaniu farmaceutyków - szczególnie dostępnych bez recepty - aby wzmocnić swoją odporność czy uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów, bez wcześniejszego sprawdzenia czego właściwie potrzebujemy. - Nadmiar składników może mieć efekt odwrotny od zamierzonego. Zanim zaczniemy się leczyć, zbadajmy się - apeluje.

Robert Rutkowski dodaje, że lekomania to problem nie tylko medyczny. - Ludzie próbują usprawniać nie tylko swoje ciało, ale i psychikę, a apteki stoją otworem. Mam w gabinecie coraz więcej dorosłych ludzi, którzy zaczęli w czasach szkolnych, a dziś mają duże problemy z lekami - podkreśla.

Tracimy pieniądze i zdrowie, zamiast posłużyć się dostępnymi za darmo, bezpiecznymi rozwiązaniami, o których mówi specjalista.

Piguła
Piguła czy mózg? Robert Rutkowski zna lepsze sposoby na dobry nastrój i zdrowie niż łykanie tabletek Fot. Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Robert Rutkowski (psychoterapeuta, terapeuta uzależnień)
Data emisji: 9.03.2015
Godzina emisji: 10.30

(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największy przekręt żywnościowy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 17:00
"Nie jedz mięsa i masła, bo zawarty w tych produktach cholesterol jest szkodliwy. Lepiej jedz margarynę, która nie ma cholesterolu". Takie ostrzeżenia i zachęty słyszymy z reklam. Okazuje się, że to nieprawda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki częściej niż obiad na stole Polaków. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 06:11
- Warto ludzi nauczyć, by byli bardziej odporni na reklamy. Popularne suplementy diety, którymi ludzie się zajadają, są bez żadnej wartości - mówi dr Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń