Wahasz się czy zaszczepić dziecko? Zapraszamy do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 13:28
- Szczepienia są najlepszą formą profilaktyki chorób, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli rodzice mają wątpliwości, moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę - mówi pediatra.
Audio
  • Lekarze o zasadności szczepień oraz ewentualnych powikłaniach i skutkach nieszczepienia dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Obowiązkowym szczepieniem przeciw pneumokokom mają być objęte dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 roku
Obowiązkowym szczepieniem przeciw pneumokokom mają być objęte dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 rokuFoto: East News/Glow Images

Pod koniec lutego Państwowy Zakład Higieny poinformował, że w całej Europie, także w Polsce, z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przypadków zachorowań na odrę. Tylko w tym roku setki przypadków zanotowano w Berlinie, gdzie potwierdzono również, że ta choroba była przyczyną śmierci chłopca nieszczepionego przeciwko odrze. Przypadek ten osłabił głos przeciwników szczepień oraz wątpliwości rodziców. Zdaniem dr Marzeny Gajewskiej są one spowodowane przez sprawdzone i niesprawdzone informacje, publikowane przede wszystkim w sieci. - To, że w Polsce nie ma wielu chorób wynika z tego, że program szczepień był do tej pory dobrze realizowany. Jednocześnie rozumiem rodziców i moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę, by zrozumieli co mają zrobić dla dobra dziecka - powiedziała.

Dr Leszek Podzierski, kardiolog i homeopata uważa, że alternatywą dla szczepionek jest sprawdzanie poziomu przeciwciał danej choroby i leczenie lekami homeopatycznymi. Są jednak sytuacje, gdy i on nie miałby wątpliwości czy zaszczepić dziecko. Goście Jedynki byli zgodni także w niektórych kwestiach dotyczących ewentualnych powikłań, a dr Gajewska wymieniła sytuacje, w których dzieci się nie szczepi. Kontrowersje budzi natomiast kwestia segregacji dzieci szczepionych i nieszczepionych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: dr Marzena Gajewska (pediatra), dr Leszek Podzierski (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, homeopata)
Data emisji: 11.03.2015
Godzina emisji:
9.30

asz/ag

Czytaj także

Krajowy konsultant ds. pediatrii: szczepionka przeciwko pneumokokom powinna być refundowana

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 09:14
Prof. Teresa Jackowska mówiła, że szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom prowadzi do dużego spadku zachorowań m.in. na zapalenie płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa Europę do szczepienia dzieci przeciw odrze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 14:58
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa kraje europejskie i azjatyckie do znacznego zintensyfikowania akcji szczepień przeciwko odrze, aby doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tej choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ewa Augustynowicz: szczepionki są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 15:27
- Wzrost liczby nieszczepionych dzieci w Polsce związany jest m.in z nieuzasadnionymi podejrzeniami rodziców co do bezpieczeństwa szczepionek - mówiła w Jedynce prof. Ewa Augustynowicz.
rozwiń zwiń