Przed badaniem genetycznym pójdź na konsultację

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 12:55
- Lekarz genetyk pomoże przeanalizować informacje o naszych krewnych i ustalić algorytm postępowania, czyli jakie badania genetyczne warto wykonać - mówi dr n. med. Agnieszka Sobczyńska.
Audio
  • Agnieszka Sobczyńska o badaniach genetycznych (Cztery pory roku/Jedynka)
Chorób genetycznie uwarunkowanych jest między 6 a 7 tysięcy. Pacjenci najczęściej badają się jednak pod kątem chorób, które wystąpiły w ich rodzinie
Chorób genetycznie uwarunkowanych jest między 6 a 7 tysięcy. Pacjenci najczęściej badają się jednak pod kątem chorób, które wystąpiły w ich rodzinieFoto: Glow Images/East News

Samo badanie zaczyna się od pobrania materiału genetycznego. Najczęściej jest nim krew żylna, ale wystarczyć może również krew włośniczkowa pobrana przez nakłucie palca. - Potem w procesie laboratoryjnym izolujmy DNA, które następnie wykorzystujemy do zbadania określonych genów, w zależności od tego, z jakiego powodu dany pacjent do nas trafił - tłumaczy w Jedynce specjalistka laboratoryjnej genetyki medycznej.

Chorób genetycznie uwarunkowanych jest między 6 a 7 tysięcy. Jak przyznaje jednak Agnieszka Sobczyńska, pacjenci zazwyczaj badają się pod kątem chorób, które wystąpiły w ich rodzinie. - Często jest to np. predyspozycja do nowotworów - informuje lekarz specjalista.

Z audycji można dowiedzieć się również m.in. na czym polega metoda zwana sekwencjonowaniem nowej generacji i czy badania genetyczne są refundowane.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził:
Roman Czejarek
Gość:
Agnieszka Sobczyńska (specjalistka laboratoryjnej genetyki medycznej)
Data emisji:
1.04.2015
Godzina emisji:
9.22

pg/ag

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Genodieta może ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:30
Nutrigenomika wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z nutriami, no chyba, że chcielibyśmy je odchudzić. - Jest to dostosowanie sposób żywienia do tego, jakie mamy geny w organizmie - mówiła w radiowej Jedynce dr Katarzyna Okręglicka, fizjolog żywienia. Wraz z Arturem Lubasem, trenerem osobistym opowiadali o diecie profilowanej w oparciu o DNA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania krwi. Jak je odczytywać?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:21
Badania krwi są najczęstszymi, które wykonujemy. Posiadają swoją czułość, ale nie mają swoistości. Mówią nam, że coś się dzieje w organizmie, nie wskazują natomiast gdzie.
rozwiń zwiń