Dietetyczka radzi, jaki chleb jest najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 17:14
Mąka żytnia razowa, żytnia mąka pytlowa, sól, woda, zakwas. I już. Nic więcej do wypieku dobrego chleba nie potrzeba. Niby proste, ale to nie wszystko, aby chleb był zdrowy..
Audio
  • Dietetyczka radzi, jak rozpoznać zdrowy i dobrze upieczony chleb (Cztery pory roku/Jedynka)
Chleb ciemny na zakwasie bez dodatków to najzdrowsze pieczywo
Chleb ciemny na zakwasie bez dodatków to najzdrowsze pieczywoFoto: Polskie Radio

Jeśli sami nie chcemy chleba wypiekać w domu, choć coraz więcej Polaków to robi, to musimy pieczywo kupować w sklepie, piekarni, czy supermarkecie. Jak rozpoznać, czy pieczywo jest dobrej jakości?
- Niekoniecznie jest tak, że chleb żytni jest lepszy - tłumaczy dietetyczka. Zwraca uwagę, że znaczenie ma mąka, z jakiej go upieczono. Bo im grubiej zmielona mąka, tym lepiej dla zdrowia.
Gość Jedynki mówi, na co zwracać uwagę przy kupnie chleba, jak piekarze oszukują i czego dodają, żeby pieczywo, szczególnie ciemne lepiej wyglądało. Wyjaśnia, czy pęknięty bochenek świadczy o złej, czy o dobrej jakości pieczywa, a także, czy koniecznie trzeba używać drożdży do wypieku i czy ziarenka np. słonecznika na skórce chleba polepszają jego jakość.
***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Gabriela Słonimska (dietetyczka)
Data emisji: 8.04.2015
Godzina emisji: 10.20

ag/tj

Czytaj także

Pieczywo jest źle oznaczone (Posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 15:45
Niemal 70% chleba ma nieprawidłowe oznaczenia. W związku z tym klient nie jest w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę kupuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 proc. chleba w Polsce powstaje w szarej strefie. Bez kontroli sanitarnej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 07:22
Dużym problemem dla rynku są piekarnie działające w tzw. „szarej strefie", które nieuczciwie konkurują bardzo niskimi cenami. Dziwi fakt, że problem jest znany od wielu lat i mówi się o nim przy każdej okazji, a nikomu nie zależy, aby się nim skutecznie zająć - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Janusz Kazimierczuk, prezes Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy chleb bez glutenu: tylko nie z normalnej piekarni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 12:02
Dziś w Polsce można kupić każdy rodzaj pieczywa. Także alergicy uczuleni na gluten nie muszą rezygnować z chleba. Ale wcale nie jest łatwo taki wypiekać. Niewiele osób wie, że nie można go piec w normalnej piekarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chleb, czyli jak zarabiać na najstarszym produkcie świata

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:52
Już po raz drugi w Warszawie został zorganizowany Festiwal Chlebów Świata. Marek Traczyk, organizator Festiwalu, tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl, że chleb występuje w kulturach na całym świecie pod różnymi postaciami, i warto poznać, i posmakować chleba z niejednego pieca.
rozwiń zwiń