Błędy lekarskie. Nie obawiaj się dochodzić swoich praw

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 19:00
Źle zrośnięta kończyna, zakażenie, narzędzie chirurgiczne pozostawione w ciele, a nawet śmierć - skutki błędów lekarskich zawsze są tragiczne.
Audio
  • Mec. Bartosz Bator wyjaśnia jak dochodzić swoich praw w przypadku poszkodowania na skutek błedu lekarskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Jeśli ponieśliśmy szkodę w wyniku błędu lekarskiego i staramy się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, bardzo ważne okazują się wszelkie dokumenty: historia choroby, orzeczenia lekarskie, rachunki za koszty poniesione np. na rehabilitację
Jeśli ponieśliśmy szkodę w wyniku błędu lekarskiego i staramy się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, bardzo ważne okazują się wszelkie dokumenty: historia choroby, orzeczenia lekarskie, rachunki za koszty poniesione np. na rehabilitacjęFoto: Pixabay

Wg badań CBOS aż 31 proc. Polaków uważa, że spotkało się bezpośrednio z przypadkiem błędu medycznego. Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere szacuje, że rocznie poszkodowanych jest 20-30 tys osób w Polsce.
Trudność w dochodzeniu praw poszkodowanych stanowi brak ustawowej definicji "błędu" i "sztuki medycznej". - Uznaje się, że to błąd osoby związanej ze służbą zdrowia, w sferze diagnozy lub terapii - wyjaśnia mecenas Bartosz Bator. Błąd lekarski dotyczy więc także pielęgniarek i położnych, a adresatem roszczeń może być cała placówka medyczna, w której nieprawidłowo, bądź w ogóle, udzielono nam pomocy.

Prawnik wyjaśnia na czym polega różnica między "szkodą" i "krzywdą", a także jak starać się o zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rentę. Z audycji dowiadujemy się również, kiedy wszczęte może być postępowanie cywilne, a kiedy karne oraz po jakim czasie dochodzi do przedawnienia sprawy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Karolina Rożej
Gość: mec. Bartosz Bator (adwokat)
Data emisji: 22.04.2015
Godzina emisji: 11.25

Pytania o tematyce prawnej kierować można na adres prawo@polskieradio.pl. W każdą środę po godz. 11.00 prawnik wyjaśnia wątpliwości słuchaczy i pełni dyżur telefoniczny.

asz/mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2015-04-23 07:22 Zgłoś
Prawnicy są najbardziej niemoralnym i skorumpowanym środowiskiem w Polsce. Szkoda, że na okrągło omawia się błędy popełnione w placówkach służby zdrowia, do których niestety dochodzi na całym świecie (bo nikt z nas nie jest wolny od błędów), ale to są błędy, których pracownicy nie chcą popełnić, a dochodzi do nich wskutek zmęczenia, pośpiechu itp, w każdym bądź razie nikt nie robi ich specjalnie. Prawnicy natomiast świadomie postępują niemoralnie, liczą się wyłącznie pieniądze i interesy, i nikt o tym nie mówi. Polacy nie mają żadnego oparcia w aparacie sądowym, jeśli prawnik nie ma w tym interesu. O czymś takim, jak sprawiedliwość, można w Polsce zapomnieć. Jesteś biedny, chory, ułomny, nie licz na to, że ktoś ci pomoże (poza tymi opluwanymi pracownikami służby zdrowia, którzy jednak często robią coś bezinteresownie).

Czytaj także

Rzecznik Praw Pacjenta: lekarze nie chcą przyznawać, że coś im nie wyszło

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:35
- Wydaje mi się, że nawet w momencie, kiedy już doszło do błędu medycznego, to można pacjentowi pomóc, a nie przyczepiać mu etykietkę pacjenta roszczeniowego i sugerować konsultację psychiatryczną - uważa Krystyna Barbara Kozłowska (RPP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy internista odmawia skierowania do specjalisty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 20:23
- Obowiązkiem lekarza jest wykonywanie badań, które świadczą o aktualnym stanie zdrowia pacjenta - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpis za ciężko chorego małżonka. Co trzeba załatwić?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 01:35
Czy w razie ciężkiej choroby można np. podpisywać dokumenty za małżonka? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss.
rozwiń zwiń