Chłopaki nie płaczą? "Łzy są lepsze niż alkohol"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 15:31
Stereotyp twardego mężczyzny często nie pozwala panom okazać wzruszenia czy trudnych emocji. Jak to odbija się na ich życiu?
Audio
  • Łzy przynoszą ulgę i stanowią ujście dla emocji. Mężczyźni także nie powinni się ich wstydzić (Cztery pory roku/Jedynka)
Czy częstsze okazywanie emocji przez mężczyzn świadczy o kryzysie męskości?
Czy częstsze okazywanie emocji przez mężczyzn świadczy o kryzysie męskości? Foto: East News/Glow Images

- Mężczyźni mają kłopot z przyznaniem, że coś stanowi dla nich trudność, że z czymś sobie nie radzą - przyznaje Jacek Gientka. Najtrudniejsze więc bywają łzy bezsilności, ale - jak mówi psychoterapeuta - panowie znajdują dla nich ujście... celowo szukając pretekstu do płaczu. Romantyczny film obejrzany w domowym czy kinowym zaciszu, przy przygaszonym świetle, stanowi pewne usprawiedliwienie i czyni męskie łzy bardziej "znośnymi".

Gość Radiowej Jedynki podkreśla, że obecnie mężczyźni często bywają zagubieni wobec zmieniających się społecznych oczekiwań. A nie mogąc okazać słabości i emocji, sięgają po inne "odblokowujące" środki...

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzenie: Roman Czejarek
Gość: Jacek Gientka (psychoterapeuta)
Data emisji: 7.05.2015
Godzina emisji: 11.25
asz/tj

Czytaj także

Toksyczni rodzice - postawa, która dotyczy nie tylko kobiet

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:00
- W wychowywaniu dzieci i mężczyźni, i kobiety mogą się mylić - powiedział w radiowej Jedynce seksuolog i terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski. Dlaczego rodzice wychowują dzieci "dla siebie"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alkohol był pod ręką i działał. Na początku..."

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:00
- Można mieć świetne życie i zacząć pić towarzysko, ale jeżeli ma się pewien defekt, podatność, to łatwo przejść do picia chorego, uzależnić się - opowiada Mika Dunin autorka książki "Alkoholiczka".
rozwiń zwiń