Martyna Wojciechowska: albinosi nigdzie nie mają tak źle jak w Tanzanii

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:15
- Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że tuż obok popularnych turystycznych szlaków dzieją się rzeczy nieprawdopodobne jak na XXI wiek - mówi w Jedynce Martyna Wojciechowska.
Audio
  • Martyna Wojciechowska o polowaniach na albinosów, które są organizowane w Tanzanii (Cztery pory roku/Jedynka)
- Według oficjalnych danych w XXI w. w Tanzanii zostało zamordowanych 76 albinosów - mówi Martyna Wojciechowska
- Według oficjalnych danych w XXI w. w Tanzanii zostało zamordowanych 76 albinosów - mówi Martyna WojciechowskaFoto: Polskie Radio

Losem albinosów mieszkających w Tanzanii podróżniczka i dziennikarka zajęła się 5 lat temu. Pierwszym efektem odkrywania przez nią strasznej prawdy był dokument "Ludzkie duchy", a w majowym numerze "National Geographic Traveler" znaleźć można jej artykuł pt. "Białe ofiary czarnej magii". - Lokalni szamani wmówili ludziom, że z części ciał osób chorych na albinizm można produkować magiczne eliksiry i amulety, które przynoszą szczęście i bogactwo. To rozpoczęło falę zbrodni - tłumaczy Martyna Wojciechowska.

Paradoksalnie to właśnie w Tanzanii jest największy odsetek albinosów w skali całej populacji. - Rodzi się ich tam 10-15 razy więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Nie ma jednak gorszego miejsca do życia dla osób cierpiących na brak pigmentu w skórze, ponieważ w Tanzanii organizuje się na nich polowania - podkreśla naczelna "National Geographic Traveler".

Z audycji dowiesz się również, czy osoby dokonujące mordów na albinosach ponoszą jakieś kary, w jaki sposób chronione są dzieci dotknięte tą chorobą i dlaczego najwięcej ataków jest w okolicy jeziora Wiktorii.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Bogdan Sawicki

Gość: Martyna Wojciechowska (redaktor naczelna "National Geographic Traveler")

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 10.21

pg/ag

Czytaj także

Albinosi są okrutnie prześladowani w Tanzanii. Biorą ich za duchy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 22:22
Albinizm (bielactwo) jest skutkiem braku pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Osoby o jasnej skórze i czerwonych lub, rzadziej, niebieskawych oczach uznawane są przez czarnoskórych współziomków za skrajnych odmieńców, przez co przypisuje się im niezwykłe cechy.
rozwiń zwiń