Polska 1. Tu poznasz historię emigracji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 13:30
- W czasach II RP Gdynia była centrum polskiego wychodźstwa. Chcemy opowiedzieć zarówno o tamtym fragmencie historii, jak i o ostatnich 200 latach - mówi Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji.
Audio
  • Olga Blumczyńska i Joanna Wojdyło o Muzeum Emigracji w Gdyni (Cztery pory roku/Jedynka)
- Muzeum Emigracji powstaje w miejscu wyjątkowym, w wybudowanym w latach 30. XX w. Dworcu Morskim w Gdyni - mówi Joanna Wojdyło
- Muzeum Emigracji powstaje w miejscu wyjątkowym, w wybudowanym w latach 30. XX w. Dworcu Morskim w Gdyni - mówi Joanna WojdyłoFoto: materiały prasowe/Dominik Werner

Siedziba nowego muzeum, budynek dawnego Dworca Morskiego w Gdyni przy ul. Polskiej 1, nie jest przypadkowa. - To stąd w latach 30. wiele osób wyjeżdżało, emigrowało, a czasem uciekało na transatlantykach. Pod dworcem cumował m.in. legendarny Batory. To stąd w 1939 r. wyruszał w świat Witold Gombrowicz, a rok wcześniej mały Zbigniew Brzeziński. To tu powracał Tuwim. Jest to więc miejsce od zawsze wpisane w historię emigracji - tłumaczy Joanna Wojdyło, rzeczniczka Muzeum Emigracji.

Twórcom placówki zależy na pokazaniu jak najszerszego spektrum zjawiska emigracji. - Rozmawiając z emigrantami lub ich bliskimi, spotykam różnorodne historie. Piszą do nas np. osoby, których pradziadkowie na początku XX w. wyjeżdżali do Argentyny czy Brazylii. Rozmawiam też z osobami, które ze względów politycznych decydowały się na wyjazd z kraju lub na fali emigracji wojennych przeżywały tragiczne losy opuszczenia kraju. Zdarzają się i młode osoby, które wybrały wyjazd jako swoją życiową drogę - opowiada Olga Blumczyńska, specjalistka ds. historii mówionej.

Otwarcie Muzeum Emigracji nastąpi 16 maja o godz. 18.00. Z audycji można dowiedzieć się jakie atrakcje będą mu towarzyszyć i jakie eksponaty udało się zgromadzić na miejscu.

Wydarzeniu patronuje Radiowa Jedynka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzenie: Roman Czejarek
Gość: Olga Blumczyńska (specjalistka ds. historii mówionej Muzeum Emigracji w Gdyni), Joanna Wojdyło (rzeczniczka muzeum)
Data emisji: 12.05.2015
Godzina emisji: 9.20

pg/asz

Czytaj także

Makieta MS Batory atrakcją wystawy głównej Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 15:31
Muzeum Emigracji w Gdyni, w którym zobaczyć będzie można m.in. dokumenty, zdjęcia i listy, ma zostać otwarte późną wiosną.
rozwiń zwiń