X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego nie wolno smarować kleszcza masłem?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 12:20
Jak zauważył gość Jedynki, prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, wokół tematu kleszczy narosło wiele legend.
Audio
  • Prof. Andrzej Zieliński o zagrożeniu, jakim są kleszcze (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz może nas zaatakować także w mieście
Kleszcz może nas zaatakować także w mieścieFoto: majasimenc/freeimages.com/cc

Ekspert podkreślił, że kleszcze są niebezpieczne, ponieważ przenoszą poważne choroby. W audycji wymienił jakie oraz wyjaśnił, czym się one charakteryzują.

W "Czterech porach roku" przeanalizowaliśmy również różne mity związane z tymi szkodnikami. Prof. Zieliński wytłumaczył, dlaczego kleszcz nie spada z drzewa wprost na głowę człowieka. Opowiedział, jak ten pajęczak wyszukuje swoje ofiary oraz dlaczego warto wyszorować nogi po powrocie z wycieczki do lasu.

Gość Jedynki podzielił się też radami, co zrobić, by nie zostać zaatakowanym przez kleszcza. A gdy to już się wydarzy? Z audycji dowiesz się, czy każde ukąszenie wymaga interwencji lekarza oraz dlaczego kleszcza nie należy smarować masłem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Zieliński (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny)

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 10.17
kk/pg

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
rafal.reinfuss2015-05-20 18:47 Zgłoś
2/3 Co do leczenia - nie ma dowodu naukowego, który uprawniałby do twierdzenia, że krótka antybiotykoterapia skutecznie eradykuje zakażenie w każdym przypadku, np. rozsianej czy późnej, boreliozy. Co więcej, na modelu zwierzęcym wykazano wysokie prawdopodobieństwo przetrwania rozsianej infekcji pomimo przedłużonej terapii antybiotykowej. Każdego roku tysiące osób są w Polsce leczone dłuższymi i/lub powtarzanymi terapiami antybiotykowymi, także na oddziałach chorób zakaźnych, z powodu przetrwałych i/lub nawracających objawów boreliozy.
rafal.reinfuss2015-05-20 17:20 Zgłoś
Pierwszą oznaką rozwijającej się boreliozy są zwykle objawy pseudogrypowe: zmęczenie, poczucie rozbicia, bóle mięśni, kości, stawów, ból głowy, apatia. Rumień wędrujący (który jest stuprocentowym świadectwem choroby) stwierdza się jedynie u połowy chorych! Nie tylko rumień ale również objawy pseudogrypowe występujące w ciągu kilku dni lub tygodni po aktywności na świeżym powietrzu i bez uchwytnej przyczyny powinny bezwzględnie skłonić nas do kontaktu z kompetentnym lekarzem. Tylko 30% procent chorych na boreliozę przypomina sobie ukąszenie kleszcza. Nie sposób się zgodzić ze stwierdzeniem prof. Zielińskiego, że istnieje minimalny czas żerowania kleszcza niezbędny do zakażenia człowieka. Nie ma dowodu naukowego na poparcie tej tezy. Co więcej, wykazano na modelach zwierzęcych skuteczną transmisję zakażenia już w ciągu godzin, wykazano również ogólnoustrojową obecność krętków w niektórych osobnikach kleszcza jeszcze przed żerowaniem. Nie wolno bagatelizować żadnego ukąszenia kleszcza. Nie ma bezpiecznego czasu żerowania - co najlepiej wiedzą setki osób chorych na boreliozę, u których kleszcz był usunięty szybko i poprawnie - co jednak nie uchroniło ich przed chorobą.

Czytaj także

Uwaga borelioza! "Mamy duży problem z diagnostyką tej choroby"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 09:24
- Jeśli nie zostanie wykryta we wczesnym etapie, staje się zagadką. Lekarz widzi pacjenta z niespecyficznymi objawami, a testy, które wykonuje, wychodzą negatywnie - mówił w Jedynce Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.
rozwiń zwiń