Dlaczego nie wolno smarować kleszcza masłem?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 12:20
Jak zauważył gość Jedynki, prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, wokół tematu kleszczy narosło wiele legend.
Audio
  • Prof. Andrzej Zieliński o zagrożeniu, jakim są kleszcze (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz może nas zaatakować także w mieście
Kleszcz może nas zaatakować także w mieścieFoto: majasimenc/freeimages.com/cc

Ekspert podkreślił, że kleszcze są niebezpieczne, ponieważ przenoszą poważne choroby. W audycji wymienił jakie oraz wyjaśnił, czym się one charakteryzują.

W "Czterech porach roku" przeanalizowaliśmy również różne mity związane z tymi szkodnikami. Prof. Zieliński wytłumaczył, dlaczego kleszcz nie spada z drzewa wprost na głowę człowieka. Opowiedział, jak ten pajęczak wyszukuje swoje ofiary oraz dlaczego warto wyszorować nogi po powrocie z wycieczki do lasu.

Gość Jedynki podzielił się też radami, co zrobić, by nie zostać zaatakowanym przez kleszcza. A gdy to już się wydarzy? Z audycji dowiesz się, czy każde ukąszenie wymaga interwencji lekarza oraz dlaczego kleszcza nie należy smarować masłem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Zieliński (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny)

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 10.17
kk/pg

Czytaj także

Uwaga borelioza! "Mamy duży problem z diagnostyką tej choroby"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 09:24
- Jeśli nie zostanie wykryta we wczesnym etapie, staje się zagadką. Lekarz widzi pacjenta z niespecyficznymi objawami, a testy, które wykonuje, wychodzą negatywnie - mówił w Jedynce Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.
rozwiń zwiń