Głos za głos - wyraź swoja opinię w ważnej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 12:10
W realizowanej na żywo audycji oddajemy głos słuchaczom w sprawach ważnych dla każdego z nas. Tematem pierwszego wydania nowego cyklu w "Czterech porach roku" była kwestia przyjęcia przez Polskę uchodźców z Syrii i Erytrei.
Audio
  • Głos za głos - dyskusja na temat przyjęcia w Polsce uchodźców z Syrii (Cztery pory roku/Jedynka)
Migranci na granicy chorwacko-węgierskiej
Migranci na granicy chorwacko-węgierskiejFoto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Każdy ze słuchaczy ma tyle samo czasu antenowego, każda opinia się liczy. Wątpliwości rozwiewa zaproszony do studia ekspert - w pierwszej dyskusji był to Rafał Baczyński-Sielaczek, który na początku spotkania wyjaśnił znaczenie pojęć: migrant, imigrant, uchodźca. - W stosunku do tej konkretnej grupy ludzi najbezpieczniej jest używać słowa uchodźca, gdyż zdecydowana większość będzie chciała wejść w procedurę ochrony. A najbardziej precyzyjnym jest pojęcie "asylum seekers", które nie ma polskiego odpowiednika - wyjaśnił ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

SERWIS SPECJALNY
uchodzcy 1200.jpg
Imigranci w Europie

Słuchacze Jedynki zaprezentowali całe spektrum opinii na temat przyjmowania w Polsce uchodźców, były więc i obawy wobec wyznawców religii muzułmańskiej ("historia Niemiec, Anglii, Francji dobitnie pokazuje, że ci ludzie się nie integrują"), i pomysły na inne formy pomocy uchodźcom (). Dużo miejsca w dyskusji zajął także argument, że państwo polskie powinno najpierw pomóc własnym obywatelom, bądź bliższym kulturowo mieszkańcom Europy Wschodniej, a dopiero później uchodźcom z Bliskiego Wschodu.

Jakie znaczenie dla kształtowania naszych opinii ma podział na "swój" i "obcy"? Dlaczego Polska nie wypracowała dotąd polityki migracyjnej? Dlaczego uchodźcy z Syrii nie kierują swoich kroków do sąsiedzkich krajów islamskich tylko do Unii Europejskiej? Jak wygląda program integracji imigrantów w Polsce i innych europejskich krajach? Posłuchaj całej dyskusji.

Rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil Radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Goście: Rafał Baczyński-Sielaczek (analityk Instytutu Spraw Publicznych, ekspert polityki migracyjnej)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 9.20

asztj

Czytaj także

Witold Waszczykowski: UE zmusiła Polskę do przyjęcia imigrantów. Prezydent został brutalnie zdradzony

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 10:13
- Instytucje Europejskie nie miały prawa wymagać od państw unijnych przyjmowania imigrantów zarobkowych - mówi w "Sygnałach dnia" Witold Waszczykowski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek na granicy kultur, języków i krajów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:05
- Coraz więcej ludzi na świecie potrafi funkcjonować dwukulturowo. Osiągnięcie i utrzymanie tego stanu nie jest łatwe, bo wymaga ciągłego treningu - mówi prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Paweł Pruszyński: nie każdy muzułmanin to terrorysta, tak jak nie każdy terrorysta to muzułmanin

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 08:24
- Nie obawiam się Syryjczyków, tylko innych nacji, które przyklejają się do imigrantów z tego kraju i próbują przeniknąć do Europy – przekonywał w radiowej Jedynce gen. Paweł Pruszyński.
rozwiń zwiń