Fala w szkole. "Nie wolno zostawić dziecka samego"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 14:56
Znęcanie się, wymuszanie, poniżanie, to niestety częste zachowania w polskich szkołach. - Już w szkole podstawowej uczniowie prześladują kolegów - mówi psycholog Jacek Gientka.
Audio
  • Jacek Gientka o tym, jak rozpoznać, że uczeń jest prześladowany przez rówieśników i jak mu pomóc (Cztery pory roku/Jedynka)
Objawem prześladowania jednego z uczniów są m.in. jego izolacja od grupy, zachowania lękowe i  wycofanie
Objawem prześladowania jednego z uczniów są m.in. jego izolacja od grupy, zachowania lękowe i wycofanieFoto: East News/Glow Images

Pierwszymi osobami, które mogą coś dostrzec są nauczyciele, ale też rodzice. - Zależy to od kontaktu, jaki mamy z dzieckiem, czy rozmawiamy szczerze i czy uczulamy je na sytuacje, które mogą się przytrafić - wyjaśnia ekspert.

Czytaj także:
przemoc1200.jpg
Bicie dzieci to część kultury?

Objawów problemu może być wiele, od bolącego brzucha do znikających z domu pieniędzy. - Także jeśli dziecko częściej nas o nie prosi, może być sygnałem, że pada ofiarą wymuszania - dodaje Jacek Gientka.

Dzieci jednak niechętnie przyznają się do cierpienia w murach szkoły. Dlaczego? I jak powinni zachować się dorośli, by nie pogorszyć sytuacji poszkodowanego ucznia? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta, założyciel poradni psychologicznej "W stronę zmiany")

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 11.20

asz/ag

Czytaj także

Uczmy zdrowo jeść, a nie zakazujmy cukru czy soli

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 15:35
Rewolucja w żywieniu w szkołach. - Pomysł świetny, wykonanie… jak zwykle – tak dietetyczka ocenia zakaz podawania fastfoodów w przyszkolnych sklepikach oraz dodawania cukru i soli w stołówkach.
rozwiń zwiń