Wiek emerytalny. Słuchacze podpowiadają politykom

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 14:23
60 czy 67? A może jedynie 55? W jakim wieku najlepiej byłoby przechodzić na emeryturę i skąd powinny pochodzić na nią środki? W dyskusji słuchaczy Jedynki i eksperta padły ciekawe propozycje.
Audio
  • Głos za głos - w jakim wieku przechodzić na emeryturę? (Cztery pory roku/Jedynka)
Wielu Polaków nie wierzy w trwałość podejmowanych dziś decyzji politycznych. Zarówno wiek zakończenia życia zawodowego, jak i sposób gromadzenia środków na przyszłe emerytury mogą się zmienić, zanim będą nas dotyczyć
Wielu Polaków nie wierzy w trwałość podejmowanych dziś decyzji politycznych. Zarówno wiek zakończenia życia zawodowego, jak i sposób gromadzenia środków na przyszłe emerytury mogą się zmienić, zanim będą nas dotyczyćFoto: pixabay.com/domena publiczna

Prezydent Andrzej Duda chce przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, z kolei ekonomiści ostrzegają, że krótsza praca, to niższe świadczenie emerytalne, szczególnie że rośnie średnia długość życia. - Moje zdanie jest takie: ZUS do likwidacji, emerytura obywatelska w wysokości 600 złotych, a resztę niech każdy odkłada sobie, gdzie uważa - zaproponował pan Mirosław z Ostrołęki. Do jego, a także kolejnych słuchaczy, pomysłów odniósł się rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Niestety ze wszystkich badań wynika, że gdyby składki były dobrowolne, to odkładałoby ok. 20 proc. z nas. Pozostałym minimalny byt na starość musiałoby zapewnić państwo. A z czego? Z podatków, czyli pieniędzy pracujących - wyjaśnił.

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

W gorącej dyskusji pojawiły się także kwestie dziedziczenia środków gromadzonych w ZUS, zależności wysokości emerytur od sytuacji demograficznej, umowach o dzieło oraz miejscach pracy dla seniorów. W jednej kwestii słuchacze byli wyjątkowo zgodni...

Dlaczego likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest najlepszym pomysłem? I jakie propozycje mieli redaktorzy Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil Radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 10.20

asz/pg

Czytaj także

Rafał Grupiński: Sejm w tej kadencji nie zajmie się projektem prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 08:04
Niemożliwe jest by Sejm, jeszcze w tej kadencji, zajął się prezydenckim projektem ustawy emerytalnej - powiedział szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Wóycicka: zagrożenie dla bezpieczeństwa emerytalnego Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:24
- Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego uderza w bezpieczeństwo emerytalne Polaków, które jest, obok bezpieczeństwa zdrowotnego, najważniejszą sprawą - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" była sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Irena Wóycicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głos za głos - wyraź swoja opinię w ważnej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 12:10
W realizowanej na żywo audycji oddajemy głos słuchaczom w sprawach ważnych dla każdego z nas. Tematem pierwszego wydania nowego cyklu w "Czterech porach roku" była kwestia przyjęcia przez Polskę uchodźców z Syrii i Erytrei.
rozwiń zwiń