Kiedy ziewasz to… myjesz oczy!

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 12:14
Klimatyzacja, biurowa atmosfera (kurz z wykładzin), długotrwała praca przy ekranie komputera są męczące dla oczu i często powodują tzw. efekt suchego oka.
Audio
  • Doktor Różycki ból spowodowany suchością oczu przyrównuje do dolegliwości spowodowanych ziarnkiem piasku w bucie. - Ono nie zabije, ale potrafi tak umęczyć, że pacjenci leczą się nawet psychologicznie - mówi. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamiast prosić w aptece o jakieś krople do oczu lepiej z problemem pójść do specjalisty, gdyż on może zastosować wiele więcej sposobów leczenia
Zamiast prosić w aptece o jakieś krople do oczu lepiej z problemem pójść do specjalisty, gdyż on może zastosować wiele więcej sposobów leczeniaFoto: pixabay

Chodzi o to, że oko może produkować łzy, ale jest ich za mało, bądź mają niewłaściwą jakość. Dopiero po testach diagnostycznych można stwierdzić, który problem nas dotyczy.

- Jesteśmy w stanie zaakceptować, że w biurze boli nas kręgosłup, szyja, natomiast problem oczu jest często pomijany - zauważa Radosław Różycki. Zwraca uwagę, że również wiele chorób, w tym cukrzyca, powoduje suchość w oczach. Są to dokuczliwe objawy, a bardzo często pacjenci już budząc się, narzekają na ból oczu i muszą sobie coś wkroplić. - Pewnie nie każdy się orientuje, że my ziewając rano zwiększamy o stokroć wydzielanie łez po to, żeby umyć powierzchnię gałki ocznej - mówi lekarz.

Czytaj także:
zatoki choroba 1200.jpg
Lekarze radzą jak zapobiegać i leczyć choroby zatok

W audycji poruszono też problem opadających powiek, który nasila się z wiekiem. Specjalista wyjaśnia, że przez niewielki zabieg można ten problem usunąć. Taką korekcję robi się u pacjentów w każdym wieku, a refunduje ją NFZ.

Z rozmowy można dowiedzieć się również, w jaki sposób są przeprowadzane testy diagnostyczne, czy pomaga nawilżacz zostawiony na noc i czy istnieje jedna sól fizjologiczna, czy jest ich wiele.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Radosław Różycki (specjalista chorób oczu)

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 9.20

ag/mg

Czytaj także

Nie palisz a chorujesz? Zadbaj o powietrze

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 02:26
- Warto zacząć się zastanawiać głębiej nad skutkami zanieczyszczenia powietrza. Coraz częściej ludzie pytają, dlaczego prowadząc zdrowy tryb życia zapadają na nowotwór czy zawał - mówi dr Tadeusz Zielonka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Relacje między lekarzem a pacjentem powinny być partnerskie"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 14:00
- Lekarz bądź pracownik medyczny ma obowiązek udzielić informacji w pełnym zakresie, jeżeli pacjent tego wymaga - mówi Marzanna Bieńkowska, kierownik Zespołu Interwencyjno-Poradniczego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci wykryli pierwszy przypadek sezonowej grypy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 08:39
- Grypa sezonowa 2015/2016 już zapukała do naszego kraju, w środę, 30 września, wykryliśmy pierwszy przypadek tej choroby u dwuletniego dziecka - powiedziała dyrektor krajowego ośrodka grypy, prof. Lidia Brydak.
rozwiń zwiń