Szczepienia dzieci: obawy i mity

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:00
- Każda szczepionka miała swoich przeciwników - podkreśla prof. Gut, wirusolog - wspominając o broszurze wydanej w Krakowie o niedorzeczności szczepień na ospę z... 1907 roku
Audio
  • Głos za głos - prawdy i mity o szczepieniu dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
- Pytanie, czy szczepić dzieci dotyczy odpowiedzialności za siebie, za kogoś i odpowiedzialności społecznej. Podejmując decyzję musimy myśleć o przyszłości dzieci i pamiętać, że niektórzy nie mogą być szczepieni - uważa prof. Włodzimierz Gut
- Pytanie, czy szczepić dzieci dotyczy odpowiedzialności za siebie, za kogoś i odpowiedzialności społecznej. Podejmując decyzję musimy myśleć o przyszłości dzieci i pamiętać, że niektórzy nie mogą być szczepieni - uważa prof. Włodzimierz GutFoto: Glow Images/East News

Kto nie może być szczepiony? Osoby z problemami immunologicznymi czy o obniżonej czasowo odporności. - Dla nich ochroną są osoby zaszczepione wokół - dodaje gość "Czterech pór roku". Dlatego, jak dodaje prof. Włodzimierz Gut, nie można zakazać przyjmowania do przedszkola dzieci nieszczepionych.

Słuchacze dopytywali o szokujące składniki szczepionek, w składzie których znajdują się - jak zwracała uwagę pani Anna z Poznania - związki aluminium, rtęć czy formaldehyd. Witold z Janowa Lubelskiego dopytywał się, kto będzie ponosił koszty leczenia powikłań poszczepiennych.

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Ekspert nie krył, że temat szczepień wywołuje skraje emocje. Dowód tego dali słuchacze licznie dzwoniący do programu i dzielący się nie tylko swoimi przekonaniami, ale i bardzo trudnymi historiami rodzinnymi. Nie brakło wśród nich opowieści o autyzmie dzieci. Czy szczepionki rzeczywiście mogą go powodować? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Goście: profesor Włodzimierz Gut (Zakład Wirusologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny)

Data emisji: 05.10.2015

Godzina emisji: 10.10

gs/kul

Czytaj także

Szczepionki w tabletkach. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 11:15
Nie zawsze jest tak, że nasz organizm jest w stanie szybko i łatwo poradzić sobie z infekcjami. Gdy problem zaczyna się powtarzać, to pojawiają się konsekwencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wahasz się czy zaszczepić dziecko? Zapraszamy do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 13:28
- Szczepienia są najlepszą formą profilaktyki chorób, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli rodzice mają wątpliwości, moim zadaniem jest przekazać im całą wiedzę - mówi pediatra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski wkład w wynalezienie szczepionki na polio

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 21:32
rozwiń zwiń