Reklamy zaśmiecają nasze życie. Czas z tym skończyć

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 12:00
- Oprócz przepisów prawa, zwracamy również uwagę na kwestie edukacji, świadomości i odpowiedzialności za naszą wspólną przestrzeń – mówił w Jedynce Xawery Stańczyk ze Stowarzyszenia "Miasto moje a w Nim".
Audio
Polskie miasta i ulice są zaśmiecone bilbordami
Polskie miasta i ulice są zaśmiecone bilbordami Foto: PAP/Rafał Guz

11 września weszła w życie ustawa krajobrazowa, która ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład i ochronę krajobrazu. - Poszczególne polskie duże miasta próbowały weryfikować, ile reklam jest postawionych zgodnie z prawem. Okazało się, że 90 proc. z nich jest nielegalna. Zasady prawne istnieją, problem jest w ich przestrzeganiu - tłumaczył ekspert debaty "Głos za głos".

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Słuchacze Jedynki byli raczej zgodni. - Będąc w Szkocji na urlopie zwróciłam uwagę, że miasta są tam czyste i urzekające. Nie ma wielkiej liczby reklam, bilbordów nie spotyka się nawet przy drogach - mówiła mieszkanka Gdańska. A jak jest w Polsce? - Kto na to pozwolił? Gdy widzę zasłonięty przez reklamę klasyczny budynek Teatru Wielkiego w Warszawie to … - skarży się słuchaczka z Warszawy. - Trzeba zrobić z tym porządek. Obserwując nasze podwórko stwierdzam, że jesteśmy zaśmieceni - dodaje mężczyzna ze Śląska. Pojawiły się też głosy odmienne. Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 11.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzili: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Gość: Xawery Stańczyk (Stowarzyszenie "Miasto moje a w Nim")

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 10.10

tj/pg

Czytaj także

Kierowcy, rowerzyści, piesi - wojna na śmierć i życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:06
- Wiele rzeczy, które dzieją się teraz w przestrzeni publicznej jest efektem tego, jaki ma ona kształt. Zachowania uczestników ruchu nie są związane jedynie z ich kulturą, ale właśnie zagospodarowaniem przestrzeni - mówi psycholog transportu Jacek Grunt-Mejer.
rozwiń zwiń