Bez celibatu w Kościele. Kiedy ksiądz może mieć żonę?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:00
- Celibat księży to prowokacja, życiowy performance wskazujący, że jest coś ponad nad naszym życiem. Nie wyrzekamy się seksualności – mówi ks. Adam Pawłowski z Poznania.
Audio
  • Czy Kościół powinien znieść celibat? Dyskusja w cyklu "Głos za głos" (Cztery pory roku/Jedynka)
Celibat księży w Kościele katolickim, rozwody pastorów w Kościele protestanckim - w audycji z cyklu Głos za głos nie brakowało emocji
Celibat księży w Kościele katolickim, rozwody pastorów w Kościele protestanckim - w audycji z cyklu "Głos za głos" nie brakowało emocjiFoto: Glow Images/East News

Słuchacz Adam z Gliwic argumentował, że celibat powinien być dobrowolny tak, jak ma to miejsce np. w prawosławiu. Pani Barbara, zwolenniczka utrzymania celibatu zwracała uwagę, że zniesienie go spowoduje, że na plebanii, gdzie mieszka pięciu księży, pojawi się w takiej sytuacji pięć żon, a także dzieci. Kto ich będzie utrzymywał? A co w sytuacji śmierci księdza? Kto zapewni im byt materialny? Jan dzwoniący ze Szwecji ocenił, że to na rodzicach spoczywa ogromny wysiłek wychowania dzieci. Księżą, na których nie spoczywają takie obowiązki, mają łatwiej.

Słuchaj i czytaj więcej >>>

mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Czy Biblia obliguje księży do celibatu? Jak to możliwe, że część apostołów miała żony? Jak doszło do wprowadzenia celibatu w Kościele katolickim? Kiedy ksiądz może mieć żonę? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji!

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Goście: ks. Adam Pawłowski z Poznania

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 10.09

gs/tj

Czytaj także

Polski ksiądz z Watykanu ujawnia, że jest gejem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 21:29
Ksiądz Krzysztof Charamsa z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w wywiadach udzielonych tygodnikom "Newsweek" i "Wprost" zapowiedział, że po wielu latach życia w ukryciu musi ujawnić swój homoseksualizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek ostrzega: staniemy się surowi i niesprawiedliwi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 21:56
Papież Franciszek podczas czuwania w intencji rozpoczynającego się w niedzielę synodu na temat rodziny wzywał jego uczestników, by łączyli współczucie ze sprawiedliwością. W przeciwnym razie Kościół będzie "bezużytecznie surowy i niesprawiedliwy" - ostrzegł.
rozwiń zwiń