Przemoc w szkole niejedno ma oblicze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 16:35
Przemoc w szkole nie zawsze polega na biciu. To może być też przemoc np. psychiczna. Jak ją zwalczać?
Audio
  • Jak postępować z przemocą, jak szerzy się w szkołach (Cztery pory roku/Jedynka)
Przemoc w szkole (zdjęcie ilustracyjne)
Przemoc w szkole (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimages/EastNews

Uważa się, że fala przemocy w szkole była, jest i będzie. Czy to prawo natury? A może reagować siłą wobec uczniów, którzy stosują wobec innych przemoc?

Pedagog Łukasz Ługowski przestrzega przed takimi łatwymi rozwiązaniami. - Przemoc rodzi przemoc - mówi. Jego zdaniem za to, że w szkołach szerzy się przemoc odpowiadają nauczyciele. Podkreśla, że przemoc najczęściej spotyka się w gimnazjach. - Jak to w stadzie walczymy o hierarchię - wyjaśnia pedagog. Radzi, aby rozmawiać z dziećmi, nie stosować kar cielesnych. Zwraca uwagę, że obecnie narzędziem najczęściej wykorzystywanym do gnębienia innych jest internet i hejt.

Czytaj także:
przemoc szkoła 1200.jpg
Zaskakujące wyniki badań dotyczących przemocy w szkołach

W audycji liczne telefony słuchaczy, którzy mówili o własnych doświadczeniach z przemocą, jakiej doświadczały ich dzieci. Wielu nie zgadzało się z tym, co mówił gość Jedynki.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Łukasz Ługowski (pedagog, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt")

Godzina emisji: 10.10

Data emisji: 26.10.2015

ag/tj

Czytaj także

Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 14:00
- Na pewno nie będzie tak, że my elegancko, jak w Wersalu, zwrócimy komuś uwagę, a ten ktoś wdzięczny rzuci nam się na szyję i powie: jak ja pani dziękuję, że pani powstrzymała moją agresję wobec dziecka - podkreśliła pedagog Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala w szkole. "Nie wolno zostawić dziecka samego"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 14:56
Znęcanie się, wymuszanie, poniżanie, to niestety częste zachowania w polskich szkołach. - Już w szkole podstawowej uczniowie prześladują kolegów - mówi psycholog Jacek Gientka.
rozwiń zwiń