Przepisy ruchu drogowego. Jakie zmiany po 4 stycznia?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 13:29
- Idziemy w dobrym kierunku wymuszenia większej dyscypliny wśród użytkowników dróg - zapewniał w Jedynce Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Audio
  • Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. To trzeba wiedzieć (Cztery pory roku/Jedynka)
Od nowego roku czeka nas kolejna zmiana przepisów ruchu drogowego
Od nowego roku czeka nas kolejna zmiana przepisów ruchu drogowego Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jego zdaniem polscy kierowcy przerazili się ostatnich zmian, które wprowadziły np. możliwość odebrania prawa jazdy po przekroczeniu o 50 km/godz prędkości w terenie zabudowanym - jeżdżą zdecydowanie wolniej, ale też kalkulują. Jednak już od 4 stycznia 2016 roku pod górkę będą mieć np. młodzi kierowcy. - Przekroczenie przez nich prędkości o 30 km/godz. będzie traktowane jako poważne naruszenie przepisów. Jeśli w okresie dwóch lat młody kierowca popełni trzy takie wykroczenia, to starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdem -wyjaśniał Marek Konkolewski.

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Ten temat musiał poruszyć słuchaczy Jedynki. - Tylko karze się kierowców, a może powinno się też ich nagradzać za dobrą jazdę np. obniżeniem stawki ubezpieczeniowej - mówili w naszym cyklu "Głos za głos". - Trzeba zacząć od szkolenia, potem karać. Polscy kierowcy nie potrafią nawet włączyć się do ruchu na pasie rozbiegowym - dodał kolejny słuchacz. - Prowadzę auto od 20 lat. Denerwuje mnie karanie młodych kierowców. Najwięcej błędów popełniają kierowcy starzy, którzy jeżdżą na pamięć - skarżyła się jedna ze słuchaczek. 

Od 4 stycznia zmieni się też system przyznawania punktów karnych. Tym razem na korzyść kierujących. W przypadku kumulacji wykroczeń policjant będzie mógł maksymalnie nałożyć 10 pkt. karnych. Trudniej będzie za jednym razem przekroczyć dozwolony limit 21 punktów i stracić prawo jazdy.

Jakie jeszcze zmiany w przepisach o ruchu drogowym czekają kierowców od nowego roku? Co z nowym taryfikatorem mandatów? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek, Karolina Rożej

Gość: Marek Konkolewski (Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Godzina emisji: 10.10

Data emisji: 28.10.2015

tj

Czytaj także

Zmiany w kontroli fotoradarowej. Odpowiedzialność na właścicielu auta

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 14:33
Nowela ustawy stanowi, że straże gminne i miejskie będą pozbawione prawa do kontroli fotoradarowej.
rozwiń zwiń