Jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 11:50
Od narkotyków różnią się głównie tym, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Są jednak bardziej toksyczne, powodują uszkodzenia w organizmie, jak marihuana po kilku latach stosowania.
Audio
  • Wszystko co trzeba wiedzieć o dopalaczach (Cztery pory roku/Jedynka)
Brak koncentracji, depresje, smutek - to typowe objawy zażywania dopalaczy
Brak koncentracji, depresje, smutek - to typowe objawy zażywania dopalaczyFoto: Pixabay

Nie ma jednoznacznej definicji dopalaczy. Podobnie jak narkotyki są środkami psychoaktywnymi, a najgorszym przejawem ich używania są urojenia. - Miałem pacjenta, który twierdził, że jest prześladowany. Zgłosił się z tym przekonaniem na policję, a ta założyła mu sprawę karną o używanie dopalaczy - mówił w Jedynce dr Sławomir Wolniak, ordynator kliniki "Wolmed".

Czytaj także:
dziecko narkotyki 1200.jpg
Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Nie da się też nie zauważyć działania dopalaczy. - Dziecko pod ich wpływem zmienia się, często bywa pobudzone, nadwrażliwe, popada szybko w agresję, by za chwilę płakać - tłumaczyła z kolei psychoterapeutka dr Karina Stasiak. Jej zdaniem rodzice powinni też zwrócić uwagę, że u ich podopiecznych pojawia się dodatkowe zapotrzebowanie na pieniądze. Początkowo chodzi o niewielkie kwoty, rządu kilku złotych. - Niestety dopalacze bywają tanie, jak tabliczka czekolady - podkreśliła. Bardzo szybko rośnie jednak tolerancja organizmu na ich stosowanie. W związku z tym potrzeby finansowe stają się coraz większe.

Jakie dzieci są szczególnie narażone na zabójcze działanie dopalaczy? Jak można im pomóc? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Sławomir Wolniak (psychiatra), dr Karina Stasiak (psychoterapeutka)

Godzina emisji: 9.20

Data emisji: 29.10.15

tj/ag

Czytaj także

Dopalacze pod kontrolą? "Trzeba zamknąć furtkę prawną"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 16:20
- Dopalacze były, są i będą, tego nie unikniemy. Ale dziś dostępne są w sposób "legalny" dzięki luce w prawie i ja, jako obywatel, oczekuję, by pani premier wprowadziła regulacje, które będą temu przeciwdziałały - mówi prof. Mariusz Jędrzejko.
rozwiń zwiń