X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najem to nie własność. Jakie masz prawo do lokalu?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 14:46
Najmując wiele lat mieszkanie od gminy lub miasta możemy zacząć myśleć o sobie jako właścicielu. Bywa też, że dzieci nie znają sytuacji prawnej mieszkania, a po śmierci rodziców ich ona zaskakuje.
Audio
  • Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu - co oznacza i czy można je dziedziczyć? (Cztery pory roku/Jedynka))
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest najmem. Jeśli osoba bliska chce pozostać w mieszkaniu po śmierci posiadacza tego prawa, musi dopełnić pewnych formalności w spółdzielni
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest najmem. Jeśli osoba bliska chce pozostać w mieszkaniu po śmierci posiadacza tego prawa, musi dopełnić pewnych formalności w spółdzielniFoto: Depositphotos

- Pojawia się wyzwanie ustalenia tytułu prawnego do danego lokalu. Może to być spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź odrębna własność - wyjaśnia mec. Bartosz Bator. W pierwszym przypadku prawo to nabywają członkowie spółdzielni mieszkaniowych, ale nie oznacza ono własności, a swoisty najem. Prawnik podkreśla, że jako najemcy nie jesteśmy właścicielami, nie możemy też mieć roszczeń wobec właściciela, by nam lokal przekazał czy sprzedał na preferencyjnych warunkach.

Czytaj i słuchaj także 
porada prawo 1200.jpg
Porady prawne w Jedynce. Sprawdź, jak uniknąć kłopotów

- Aby odziedziczyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, czyli także wstąpić w stosunek najmu danego lokalu, musimy dopełnić odpowiednich formalności i dotrzymać bardzo ważnego terminu - zaznacza mec. Bator. Odzyskać możemy także pieniądze zainwestowane jako wkład własny. Dlaczego Bartosz Bator radzi zapomnieć o pojęciu "lokator" i jakie znaczenie ma tytuł prawny do lokalu w sytuacji zwrotu nieruchomości przez miasto na rzecz spadkobierców dawnych właścicieli?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Bator (prawnik)

Data emisji: 4.11.2015

Godzina emisji: 11.18

asz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zadbaj o tytuł prawny swojego mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 14:37
Jaka jest różnica między własnościowym a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu? Co nam grozi, gdy bankrutuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy zabezpieczą interesy spadkobiercy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 14:55
Od 17 października obowiązywać będzie nowe prawo spadkowe. - Tak naprawdę zmienia się jeden przepis. Mimo to, jest to zasadnicza zmiana. Nie waham się jej nazwać rewolucyjną – mówi mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niełatwo unieważnić akt notarialny

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 14:34
- Najczęstszą przyczyną powoływania się na nieważność dokumentu jest brak świadomości lub swobody w podejmowaniu decyzji - mówi w radiowej Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń