6-latki w szkołach. Czy decyzja powinna należeć do rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 15:00
- Rodzice mają dobrą intuicję, ich zdanie wystarcza. Jednak większość nie chce podejmować takiej decyzji obawiając się, że będzie nieprawidłowa - mówiła w Jedynce psycholog dziecięcy Agnieszka Robak.
Audio
  • Czy 6-latki powinny być wysyłane do szkoły (Cztery pory roku/Jedynka)
Czy 6-latki powinny chodzić do szkoły?
Czy 6-latki powinny chodzić do szkoły?Foto: Glow Images/East News

Od 1 września 2015 roku po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym zostały objęte wszystkie 6-latki i, jak tłumaczyła ekspertka, w większości są one do tego przygotowane. - Pamiętajmy jednak o rozkładzie krzywej Gaussa. Wynika z niej, że większość dzieci mieści się w normie, a oprócz tego jest grupka, która rozwija się zdecydowanie wolniej i grupka rozwiniętych lepiej - powiedziała Agnieszka Robak.

Jej zdaniem nie ma powodu, aby dzieci przestały się uczyć tego, do czego rozwojowo są gotowe i czym zaczynają się interesować. Tym bardziej, że program nauki 6-latków się nie zmienił - Zmieniła się nazwa. Mają prawie identyczny program jak przed paroma laty w zerówkach. Pojawiła się natomiast nowa zerówka od piątego roku życia z nową podstawą programową - tłumaczyła ekspertka.

Czytaj i słuchaj także >>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Jednak większość słuchaczy nie dawała wiary tym zapewnieniom. - Powinno być jak dawniej. Zaczynaliśmy od siódmego roku życia i głupsi nie jesteśmy. Dzieci kończą szkoły, a pracy i tak nie ma - mówili w Jedynkowym cyklu "Głos za głos". - Dajmy dzieciom korzystać z dzieciństwa. Szybko mija i trzeba wchodzić w dorosłe życie - argumentowali.

W nagraniu audycji rodzice dzieli się również swoimi doświadczeniami, jak ich 6-letnie dzieci radzą sobie ze szkolnym obowiązkiem.

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięcy)

Godzina emisji: 10.10

Data emisji: 18.11.2015

tj/asz

Czytaj także

Świecka szkoła. Mamy problem z finansowaniem nauki religii?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 12:35
- Szkoła państwowa jest miejscem, w którym należy zmierzać do redukcji konfliktów. Starać się tworzyć środowisko egalitarne, w którym wszystkie dzieci traktowane są równo - mówiła w Jedynce Bożena Przyłuska, współorganizatorka akcji "Świecka szkoła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gimnazja do likwidacji. Potrzebna reforma systemu edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 13:30
- 16 lat temu nie przygotowano dobrze wprowadzenia gimnazjów, ale dziś zmiana struktury niewiele zmieni. Przed nami jest wiele innych wyzwań edukacyjnych, którymi powinniśmy się zająć – uważa Leszek Lotkowski, prezes Fundacji Nowatorska Edukacja.
rozwiń zwiń