Cezary Harasimowicz: problem AIDS wyzwala negatywne myślenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 16:15
Żeby się temu przeciwstawić powstał spektakl "#Pozytywni". Historie głównych bohaterów pokazują, że pozytywnym można i trzeba być nawet wtedy, kiedy pozytywny jest wynik testu na HIV.
Audio
  • Lęk przed AIDS i HIV jest spory, choć mamy coraz większą wiedzę o drogach przenoszenia się wirusa (Cztery pory roku/Jedynka)
Magdalena Boczarska i Łukasz Simlat
Magdalena Boczarska i Łukasz Simlat Foto: Fragm. plakatu do spektaklu "#Pozytywni"/mat. prasowe

- To nie jest sztuka propagandowa. To spektakl o tym, że trzeba pozytywnie patrzeć na siebie, na ludzi, nawet jeśli życie temu nie sprzyja - mówi Cezary Harasimowicz, który jest autorem spektaklu. Wyjaśnia, że to jest o wiele szerszy problem, niż tylko AIDS i HIV. Przedstawienie jest promowane plakatem, na którym bohaterowie sztuki mają wymalowane szminką czerwone usta. Cezary Harasimowicz wyjaśnia, skąd taki pomysł na promocję spektaklu. Zaznacza, że to tragikomedia, bo śmiechem można wiele rzeczy załatwić.

Słuchaj także
samotność wina 1200 free.jpg
Wina i krzywda. Emocje prowadzące do depresji

Tomasz Małkuszewski ze Społecznego Komitetu ds. AIDS tłumaczy, że można być chorym i nawet o tym nie wiedzieć, a jedyną metodą wykluczenia obecności wirusa HIV w organizmie jest zrobienie testu. Dotyczy to wszystkich, którzy kiedykolwiek uprawiali seks. Gość Jedynki zwraca uwagę, że choć wiedza o AIDS i drogach przenoszenia się wirusa HIV jest coraz powszechniejsza, to w kontaktach z osobami chorymi wielu nadal zachowuje rezerwę i obawia się nawet podania ręki. Gość ostrzega jednak przed czerpaniem wiedzy o AIDS z sieci. - W internecie można znaleźć dużo różnych bzdur, zwłaszcza na forach internetowych - zaznacza Małkuszewski.

Z rozmowy można też dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób można bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Cezary Harasimowicz (scenarzuysta, autor spektaklu "#Pozytywni"), Tomasz Małkuszewski (Społeczny Komitet ds. AIDS)

Data emisji: 31.12.2015

Godzina emisji: 9.18

* Przedstawienie "#Pozytywni" realizowane jest w ramach kampanii PROJEKT Test, która jest częścią międzynarodowej akcji MAC AIDS FUND podejmującej na całym świecie działania na rzecz walki z AIDS. 

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wygraliśmy wojnę z HIV? Trwała remisja. Pierwszy taki przypadek w historii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 16:09
Młoda Francuzka, nosicielka wirusa HIV, od dwunastu lat jest zdrowa, choć nie bierze żadnych leków. Co prawda nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby, ale naukowcy mają nowe nadzieje związane z tym przypadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pod rozwagę" - reportaż Hanny i Adama Bogoryja-Zakrzewskich

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:00
Myślisz, że ten problem Ciebie nie dotyczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z AIDS. Blisko 35 tysięcy Polaków zarażonych jest wirusem HIV

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 10:16
Jedynie co dziesiąty Polak wykonał test na HIV, a liczba zakażonych w naszym kraju rośnie - alarmują eksperci. Oficjalnie liczba ta sięga 20 tysięcy, ale szacuje się, że wirus może dotyczyć ponad 30 tysięcy osób. 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń