Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 19:45
Coraz liczniej Polacy decydują się na wizytę "na kozetce". Jednocześnie, co wynika z Jedynkowej dyskusji, panuje spora nieufność wobec specjalistów tych trzech dziedzin.
Audio
  • Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - co o nich wiemy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Znaleźć dobrego terapeutę nie jest łatwo. Słuchacze wskazują, że najbezpieczniej jest zapoznać się z opiniami pacjentówklientów danego specjalisty
Znaleźć dobrego terapeutę nie jest łatwo. Słuchacze wskazują, że najbezpieczniej jest zapoznać się z opiniami pacjentów/klientów danego specjalisty Foto: Glow Images/East News

Jednym z powodów tej sytuacji jest, zdaniem psycholog Marzeny Witkowskiej, nasze przekonanie, że powinniśmy sami radzić sobie z problemami. Często taką opinię wyrażają osoby, które nie doświadczyły w życiu poważnego kryzysu. Wielu słuchaczy sądzi też, że - o ile nie mamy do czynienia z chorobą psychiczną, którą trzeba leczyć farmakologicznie - sesje terapeutyczne służą jedynie "wyciąganiu pieniędzy" od klientów.

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Polacy mają też małą świadomość co do rodzajów terapii, czasu ich trwania, a nawet różnic w uprawnieniach psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. W jednym przypadku Marzena Witkowska zaleca ostrożność.

Ekspertka wyjaśnia, jakie studia należy ukończyć, by móc wykonywać wymienione zawody. Mówi też, kto może wypisywać recepty na leki i gdzie należy zwrócić się, gdy lekarz lub terapeuta zachowuje się nieetycznie.

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Marzena Witkowska (psycholog kliniczny, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, zaangażowana w prace Polskiej Rady Psychoterapii)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 10.10

asz/iwo

Czytaj także

Czy "TO" powód, aby pójść z dzieckiem do psychoterapeuty?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 19:00
Z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać. Im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym większa szansa na całkowite jego zniwelowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 01:30
Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wina, przebaczenie, krzywda. Jak okiełznać trudne emocje?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 05:13
Poczucie winy może wywołać spustoszenie w naszych emocjach i prowadzić do depresji. Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia i doznaniem krzywdy?
rozwiń zwiń