Podatki w Polsce. "Chodzi o sprawiedliwość, a nie równość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:46
- Ponad 3 miliony Polaków żyje na granicy minimum socjalnego. Wprowadzenie równych podatków byłoby jawną niesprawiedliwością - mówi dr Irena Ożóg.
Audio
  • Podatki w Polsce. "Jesteśmy w średniej europejskiej" (Cztery pory roku/Jedynka)
Podatki w Polsce. Chodzi o sprawiedliwość, a nie równość
Foto: East News/Glow Images

- Miarą oceny jest sprawiedliwość podatkowa. Nie chodzi o to, by obciążyć wszystkich po równo, ale właśnie sprawiedliwie - podkreśla dr Irena Ożóg. Pogląd ten wyjaśnia na przykładzie stawki 18-procentowej, przy której zastosowaniu osobie z dochodem 10 tys. zł zostaje 8 200, a osobie otrzymującej tysiąc złotych zaledwie 820 złotych. - Musimy mieć na uwadze, że w Polsce bardzo wiele osób ma niskie dochody. W pierwszym przedziale skali podatkowej mieści się aż 95-98 proc. podatników - dodaje ekspertka.

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Jej zdaniem wyższy podatek dla bardziej zamożnych nie demotywowałby do legalnego zarabiania w Polsce. Dodała, że jedna z grup społecznych mogłaby płacić podatek 40-procentowy. - Polska kształtuje się w środku, jeśli chodzi o wysokość podatków w Europie. Nie mamy ich też więcej niż inne państwa. Problemem jest najniższa kwota wolna od podatku - wyjaśnia dr Ożóg.

Co może zmienić jej podniesienie? Czy istnieje granica obniżania podatków? Te wątpliwości oraz zgłoszone przez słuchaczy podatkowe niedorzeczności wyjaśniamy w cyklu "Głos za głos".

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: dr Irena Ożóg (doradca podatkowy, ekspert ds. prawa podatkowego, była wiceminister finansów)

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 10.10

asz/pg

Czytaj także

„Podatek od sieci handlowych będzie kosztował przeciętną polską rodzinę 120 zł rocznie”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Nawet 120 złotych rocznie - taki może być koszt dla przeciętnej polskiej rodziny wprowadzenia podatku od sieci handlowych, uważają eksperci. Według nich, podatek zaszkodzi także małym lokalnym sklepom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70-procentowy podatek od odpraw. "To nie jest populizm"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:00
- To jest sprawiedliwość. Nie chcemy, by fortuny powstawały dlatego, że ktoś miał układy i na dwa miesiące przed końcem koalicji rządowej zapisał się do odpowiedniej rady nadzorczej albo zaszedł do odpowiedniego zarządu - powiedział Rafał Wójcikowski z Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyższa kwota wolna od podatku uderzy w samorządy?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 18:02
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego kwota wolna od podatku od dochodów osobistych, czyli 3 091 zł rocznie, jest za niska, bo podatek muszą płacić nawet osoby, których zarobki są niższe od minimum egzystencji. Jest to niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej i kwota powinna wzrosnąć do mniej więcej 6 500 zł.
rozwiń zwiń