Język polski jest na wymarciu?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:05
- Jeśli chodzi o skład leksykalny naszego zasobu wyrazowego, to tak naprawdę większość słów jest zapożyczeniami. Tylko zapożyczyliśmy je tak dawno, że już o tym zapomnieliśmy - mówi dr Ewa Rudnicka, językoznawca.
Audio
  • Błędy, zapożyczenia i wtrącenia, które pojawiają się w języku polskim (Cztery pory roku/Jedynka)
- Zapożyczenia w polszczyźnie to temat, który wraca cyklicznie - mówi dr Ewa Rudnicka
- Zapożyczenia w polszczyźnie to temat, który wraca cyklicznie - mówi dr Ewa RudnickaFoto: Tim Parkinson/flickr/CC

Pytanie, czy język polski jest na wymarciu postawiła jedna z naszych słuchaczek. - Obecnie wszędzie w sklepach widzimy napisy w języku angielskim: "sale" zamiast "wyprzedaże", czy "Christmas" zamiast "świąt Bożego Narodzenia". Rozumiem, że język korporacyjny może się przenosić do życia codziennego, ale mamy w końcu ustawę o języku polskim, która gwarantuje jego ochronę - zauważa.

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Zdaniem dr Ewy Rudnickiej zapożyczenia same w sobie nie są niczym złym. - Utrzymujemy kontakty z innymi kulturami oraz przedstawicielami innych narodowości i zapożyczanie w takich sytuacjach jest czymś zupełnie naturalnym. Patrząc na historię języka polskiego, faktycznie niepokoić można się wtedy, gdy to nie my sami decydujemy o tym, co chcemy zapożyczyć, tylko ktoś nam narzuca to z zewnątrz - przekonuje językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertka odniosła się również do błędów językowych, które rażą słuchaczy i podała zaskakujące przykłady słów z zasobu słownictwa podstawowego, które są zapożyczeniami.

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: dr Ewa Rudnicka (językoznawca, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 10.12

pg/asz

Czytaj także

Mistrzowie mowy trudnej i zwariowanej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 22:45
- Język polski jest trudny i skomplikowany, ale przez to również fajny. Można za jego pośrednictwem przekazać wiele różnych emocji, które nie sposób wyrazić w inny sposób - mówi Piotr Kossakowski, organizator konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń