Teatr dostępny dla niedowidzących i niedosłyszących

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:11
Jeżeli w teatrze zobaczymy u sąsiada słuchawkę w uchu, to nie zawsze musi to oznaczać, że korzysta z telefonu komórkowego.
Audio
  • Osoby niedowidzące i niedosłyszące również mogą uczestniczyć w spektaklach teatralnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Osoby niedowidzące i niedosłyszące mogą w teatrze śledzić przebieg akcji, dzięki specjalnym udogodnieniom
Osoby niedowidzące i niedosłyszące mogą w teatrze śledzić przebieg akcji, dzięki specjalnym udogodnieniomFoto: Eli Christman/Bahman Farzad/flickr/CC

Dzięki takiej słuchawce osoba niedowidząca może uczestniczyć w odbiorze przedstawienia. - W ten sposób opisujemy, co się dzieje na scenie, a nie wynika to z dialogów. Co umknęłoby widzowi niedowidzącemu, gdyby była np. chwila ciszy, a potem wszyscy wokół się śmieli - wyjaśnia Iza Czapska ze stołecznego Teatru Syrena.

Lektor zawsze czyta na żywo, a to dlatego, że w teatrze zawsze coś się może opóźnić, zmieni się aktor i nagranie nie będzie odpowiadało temu, co jest na scenie.

Również osoby niedosłyszące mogą uczestniczyć w spektaklu. Dla nich puszczane są dialogi na specjalnym wyświetlaczu. Przed przedstawieniem teatr informuje widzów, że będzie używane takie urządzenie, żeby nie byli zaskoczeni.

Iza Czapska wyjaśnia również w audycji, jak współpracuje się z lektorami, z jakim wyprzedzeniem trzeba uprzedzić teatr, że na widowni będzie osoba niedowidząca lub niedosłysząca i skąd wzięły się fundusze na takie przedsięwzięcie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Iza Natasza Czapska (kierownik literacki warszawskiego Teatru Syrena, koordynująca w projekt dostosowywania spektakli dla osób źle widzących lub niesłyszących)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 11.18

ag/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dogoterapia - leczy, uczy i bawi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 14:02
- Zwierzę może bardzo dużo zrobić dla człowieka - przyznała Maria Czerwińska z Fundacji Cze-Ne-Ka. 15 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dogoterapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy ziewasz to… myjesz oczy!

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 12:14
Klimatyzacja, biurowa atmosfera (kurz z wykładzin), długotrwała praca przy ekranie komputera są męczące dla oczu i często powodują tzw. efekt suchego oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Harasimowicz: problem AIDS wyzwala negatywne myślenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 16:15
Żeby się temu przeciwstawić powstał spektakl "#Pozytywni". Historie głównych bohaterów pokazują, że pozytywnym można i trzeba być nawet wtedy, kiedy pozytywny jest wynik testu na HIV.
rozwiń zwiń