Czy w Polsce broń powinna być szerzej dostępna?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:21
Dyskusja rozgorzała na nowo po listopadowych zamachach w Paryżu. Czy gdyby ludzie mieli tam przy sobie broń, to zamach nie byłby tak krwawy?
Audio
  • Czy Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni palnej? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Z drugiej strony raz po raz ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dostęp do broni palnej jest niemal nieskrępowany, nadchodzą informacje o strzelaninach, w których ginie wiele osób.

Ekspert Jarosław Lewandowski zwraca uwagę, że polskie przepisy regulujące dostęp do broni są niespójne. - Używane są niezdefiniowane pojęcia, interpretacje są sprzeczne, policja interpretuje pewne zapisy na własną stronę, ludzie robią to inaczej, sądy zajmują jeszcze inne stanowisko - mówi gość Jedynki.

Wskazuje on, że ten bałagan rodzi sytuację, w której w Polsce można dowolnej osobie wydać pozwolenie na każdą broń, a z drugiej strony każdemu w dowolnej chwili można odebrać pozwolenie pod byle pretekstem.

Jakie są kuriozalne przepisy w ustawie o dostępie do broni palnej, które wymagałyby natychmiastowej zmiany? Czym różni się sytuacja w dostępie do broni w USA i w Europie? Czy wzrost liczby broni wiąże się ze wzrostem przestępczości? Posłuchaj całej rozmowy oraz głosów słuchaczy w cyklu "Głos za głos".

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr SMS 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na Facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Jarosław Lewandowski (prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce, przewodniczący Rady Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, redaktor naczelny magazynu "Broń i strzał")

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 10.10

ag/pg

Czytaj także

Strzelać każdy może nawet 100-letnia babcia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 13:21
Katie Watson ma 98 lat i "sokole oko". Kocha polować i mimo wieku robi to skutecznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptak z głową przebitą na wylot. Cudem przeżył

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 00:00
Gęś z Sandy Springs, niedużego miasta w amerykańskim stanie Georgia ma wielkie szczęście, że nadal żyje. Jej głowę na wylot przebiła lotka.
rozwiń zwiń