Polska emigracja. Gdy życie zmusza do wyjazdu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:00
Ponad dwa miliony Polaków wyjechało do pracy za granicę. W większości są to mieszkańcy wsi i małych miast pochodzący ze ściany wschodniej. Jeżeli nałożyć na to mapę polskiego bezrobocia to widać, że jest ono tam najwyższe.
Audio
  • Polska emigracja. Gdy życie zmusza do wyjazdu (Cztery pory roku/Jedynka)
Polska emigracja. Gdy życie zmusza do wyjazdu
Foto: Glow Images/East News

Można wyróżnić dwa statystyczne profile emigrantów. - Pierwszy jest dobrze wykształcony, ale przebył edukację nie najlepiej dopasowaną do polskiego rynku pracy. Ci ludzie odbijają się od rynku pracy, nie radzą sobie z sytuacją - mówił w Jedynce ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak z agencji Work Service.

Druga grupa to osoby starsze, które nie poradziły sobie na rynku pracy. - Przez długi czas mogły być bezrobotne. Są też wśród nich osoby, które najgorzej zarabiały. Jedynym sposobem na przebicie "szklanego sufitu" był dla nich wyjazd - dodał gość debaty "Głos za głos".

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Wśród głosów słuchaczy wspólnym mianownikiem była tęsknota za krajem i rodziną. Polacy chcą wracać, ale boją się, że nie będą mieli z czego żyć. Na Zachodzie nie mają z tym problemu. - Musiałem wyjechać za pracą. To była dla mnie trauma, ale praca tam zmotywowała mnie dodatkowo do nauki języka. Pracowałem m.in. w Belgii jako brukarz zarabiając 12 euro na godzinę - mówił pan Adam ze Strzelec Opolskich. Można powiedzieć, że w jego rodzinie emigracja została przekazana pokoleniowo - syn wyjechał do pracy w Niemczech.

Natomiast Artur z Raciborza może mówić o szczęściu. Pracuje w Niemczech w takim systemie, że przez 10 dni jest tam, a na cztery wraca do kraju. – Dobrze na tym wychodzę. W Polsce kończę budować dom, inaczej bym się go nie dorobił – powiedział. Wiele osób mówi jednak o wysokich kosztach psychicznych emigracji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Andrzej Kubisiak (ekspert rynku pracy)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 10.11

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie: czy Polacy chcą wrócić do Polski z W. Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 19:30
Polska nie jest atrakcyjnym miejscem do zakładania firmy. Mimo to wielu Polaków chce wracać do kraju zza granicy
rozwiń zwiń