X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak działają wspólnoty mieszkaniowe?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:02
- Wspólnoty zawsze powstają w budynkach wielorodzinnych, w których jest więcej niż 7 lokali - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Bartosz Bator.
Audio
  • Bartosz Bator o zasadach prawnych działania wspólnot mieszkaniowych (Cztery pory roku/Jedynka)
- Z praktycznego punku widzenia zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie powinien być wieloosobowy, ale złożony z 3-5 osób - mówi mecenas Bator
- Z praktycznego punku widzenia zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie powinien być wieloosobowy, ale złożony z 3-5 osób - mówi mecenas BatorFoto: Glow Images/East News

Każda wspólnota mieszkaniowa powinna posiadać zarząd wyłoniony z grona właścicieli lokali. - Najlepiej, gdy składa się on z 3-5 osób. Chodzi głównie o to, żeby było to grono decyzyjne, które nie będzie miało problemu z tym, żeby się spotkać, a jednocześnie też będzie miało nieparzystą liczbę członków, żeby w razie rozbieżności zdań można było podjąć spokojnie decyzję - podkreśla gość Jedynki.

Zarządu wspólnoty nie powinno natomiast mylić się z zarządcą nieruchomości. - Mówimy o podmiocie, który profesjonalnie zajmuje się bieżącym administrowaniem budynkami na zlecenie mieszkańców i pod ich kontrolą. Zarządcą może być zarówna osoba fizyczna, jak i firma - tłumaczy Bartosz Bator.

Czytaj i słuchaj także
porada prawo 1200.jpg
Porady prawne w Jedynce. Sprawdź, jak uniknąć kłopotów

Co mówią przepisy na temat wystąpienia przez wspólnotę mieszkaniową do sądu o sprzedaż mieszkania uciążliwego lokatora i czy zarząd ma obowiązek wybrać prezesa, dowiesz się z nagrania audycji.

Pytania o tematyce prawnej kierować można na adres: prawo@polskieradio.pl. W każdą środę w audycji "Cztery pory roku" prawnik wyjaśnia wątpliwości słuchaczy i pełni dyżur telefoniczny.

***

Przygotowała: Małgorzata Raducha

Gość: Bartosz Bator (adwokat)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 11.20

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zadbaj o tytuł prawny swojego mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 14:37
Jaka jest różnica między własnościowym a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu? Co nam grozi, gdy bankrutuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najem to nie własność. Jakie masz prawo do lokalu?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 14:46
Najmując wiele lat mieszkanie od gminy lub miasta możemy zacząć myśleć o sobie jako właścicielu. Bywa też, że dzieci nie znają sytuacji prawnej mieszkania, a po śmierci rodziców ich ona zaskakuje.
rozwiń zwiń