Chcesz zmieniać świat? Zacznij od karpia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 16:20
- Karp to ostatnie zwierzę w Europie sprzedawane żywe w takiej ilości. Jedzmy, ale nie męczmy - podkreśla w "Czterech porach roku" Jacek Bożek.
Audio
  • Przed Bożym Narodzeniem karpie znów cierpią (Cztery pory roku/Jedynka)
Wśród ambasadorów kampanii Jeszcze żywy karp są także aktorki Maja Ostaszewska (C) i Magdalena Popławska (P)
Wśród ambasadorów kampanii "Jeszcze żywy karp" są także aktorki Maja Ostaszewska (C) i Magdalena Popławska (P)Foto: mat. prasowe Klub Gaja

Gość Jedynki, choć sam mięsa nie je, nie namawia do tego wszystkich. Kampania Klubu Gaja "Jeszcze żywy karp" nie ma także na celu łamania tradycji. - Ale zdecydowanie namawiam do zmniejszenia cierpienia wszystkich zwierząt, z których korzystamy, a rocznie jest ich 50 miliardów. Tam, gdzie to możliwe, nie sprawiajmy im niepotrzebnego cierpienia - apeluje Jacek Bożek.

Czytaj także
Bieszczady 1200.jpg
W Bieszczadach chroni się zwierzęta przed turystami

Bartomiej Topa dodaje, że kluczem jest uważność w wyborze jedzenia. - Sposób, w jaki zwierzę jest chowane i uśmiercane, jest niezwykle istotny. Kupujmy ryby w płatach - podkreśla aktor, od kilku lat ambasador akcji. Przetrzymywanie ryb w ciasnych boksach w ogrzewanych przestrzeniach sklepu, transportowanie ich żywych do domu i tam przetrzymywanie są skrajnie niehumanitarne.

Organizatorzy akcji podpowiadają, jakie konkretne kroki podjąć, by przyczynić się do zmniejszenia cierpienia zwierząt. - Pamiętajmy, że chroni je prawo. A wiele zależy od naszych świadomych wyborów konsumenckich - apeluje Bożek.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Bartłomiej Topa (aktor, ambasador kampanii społecznej "Jeszcze żywy karp"), Jacek Bożek (szef Klubu Gaja)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 11.11

asz/pg

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna encyklika Franciszka. Dlaczego Polska ma z nią kłopot?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
"Laudato Si" pro-ekologiczna encyklika papieża Franciszka budzi w Polsce wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, że dokument uderza w politykę energetyczną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa: wojna w Iraku przyczynkiem do obecnej sytuacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 10:27
Film "Karbala" pokazuje historię polskich żołnierzy, ich bohaterstwa, woli walki i tego, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnym strachem, agresją i niebezpieczeństwem - mówił w Jedynce aktor Bartłomiej Topa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt porozumienia na szczycie klimatycznym. "To jakby nowe otwarcie"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 13:35
- Problem zmian klimatu jest globalny i wymaga działań wszystkich krajów. Zarówno tych bogatych, biednych i wysoko rozwiniętych - mówi w audycji "Świat w Jedynce" Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.
rozwiń zwiń