Repatrianci. Wielkie słowa, małe czyny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 16:00
– Przyjęcie repatriantów byłoby korzystne dla Polski nawet ze względów demograficznych – mówi dr Robert Wyszyński ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Audio
  • Repatrianci marzą o powrocie do ojczyzny. Czy czekamy na nich? Dyskusja w cyklu "Głos za głos" (Cztery pory roku/Jedynka)
Rodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria (2L) i Witalij (P) Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach. Grupa w sumie 178 Polaków przyleciała do Polski 13.01.2015. Rozmieszczeni zostali w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i w Rybakach. Mają tam przejść adaptację, pozwalającą na znal
Rodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria (2L) i Witalij (P) Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach. Grupa w sumie 178 Polaków przyleciała do Polski 13.01.2015. Rozmieszczeni zostali w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i w Rybakach. Mają tam przejść adaptację, pozwalającą na znalFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Jak wyjaśnia gość "Głos za głos", obecnie tylko w Kazachstanie żyje 330-350 tys. wiernych Kościoła katolickiego, szacuje się że połowa z nich to Polacy. Większość od lat marzy o powrocie do ojczyzny, udaje się to niewielu. - Polska sprowadza co roku od 8 do 20 rodzin wywiezionych za wschodnią granicę – dodaje socjolog. Zarówno gość Karoliny Rożej i Romana Czejarka, jak i słuchacze dzwoniący do audycji, zwracali uwagę na brak polityki edukacyjnej i historycznej w Polsce mówiącej o sytuacji rodaków żyjących m.in. w Kazachstanie.

Czytaj i słuchaj także >>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Jak wygląda pomoc repatriantom w Niemczech, które sprowadzają z Kazachstanu kilka tysięcy osób rocznie w ramach akcji łączenia rodzin? Czego Polska mogłaby się uczyć od Rosji w kwestii polityki repatriacji? Dlaczego pieniądze przeznaczone na pomoc repatriantom nie są wykorzystywane? Co Państwo Polskie ma zapewnić uchodźcom, a co zapewnia repatriantom?

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: dr Robert Wyszyński ( z zarząd oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska, należący do Związku Repatriantów RP)

Data emisji: 22.10.2015

Godzina emisji: 10.12

gs/ei

Czytaj także

Podatki w Polsce. "Chodzi o sprawiedliwość, a nie równość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:46
- Ponad 3 miliony Polaków żyje na granicy minimum socjalnego. Wprowadzenie równych podatków byłoby jawną niesprawiedliwością - mówi dr Irena Ożóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska emigracja. Gdy życie zmusza do wyjazdu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:00
Ponad dwa miliony Polaków wyjechało do pracy za granicę. W większości są to mieszkańcy wsi i małych miast pochodzący ze ściany wschodniej. Jeżeli nałożyć na to mapę polskiego bezrobocia to widać, że jest ono tam najwyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak katolik czy raczej niewierzący praktykujący

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:46
- Boję się tak zwanych katolików, którzy mają odpowiedzi na wszystkie pytania. Od takich ludzi trzeba uciekać - przyznaje ojciec Marek Blaza, jezuita.
rozwiń zwiń